26.11.2016

36.İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

oduller

36.İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-16 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 36. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülleri sahipleri belirlendi.

 İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl yönetmen Barış Pirhasan, oyuncular Macit Koper ve Selma Güneri, görüntü yönetmeni Çetin Tunca’ya takdim edilecek. Sinemaya gönül vermiş değerli eğitmen ve sinefil Mithat Alam ise Sinema Emek Ödülü ile onurlandırılacak. Sinema Onur Ödülleri, 5 Nisan Çarşamba gecesi yapılacak 36. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

baris-pirhasan

Yeşilçam’ın en üretken yönetmenlerinden Barış Pirhasan

80’li yıllarda Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Şerif Gören gibi sinemamızın usta yönetmenleriyle beraber çalışan, “Aaahh Belinda”, “Adı Vasfiye”, “Körebe”, “Amansız Yol”, “Kadının Adı Yok”, “Asiye Nasıl Kurtulur” gibi dönemin yenilikçi filmlerinde senarist olarak imzası bulunan, aynı zamanda Türkiye sinemasının en özgün filmlerinden “Usta Beni Öldürsene”nin yönetmeni Barış Pirhasan, sinema kariyerinin yanı sıra genç yaştan itibaren birçok şiir de kaleme aldı.

selma_guneri

Sinemanın en güzel yüzlü aktrislerinden Selma Güneri

60’lı yılların ortalarından itibaren Yeşilçam’ın en üretken olduğu dönemlerde, sayısız filmde rol alan ve Erdoğan Tokatlı’nın sinemamızın klasikleri arasında yer alan “Son Kuşlar”daki (1966) doğal ve incelikli oyunuyla unutulmaz bir etki yaratan, öncesinde “Ben Öldükçe Yaşarım” filmiyle de iki kez Altın Portakal Ödülü’nü kazanan Selma Güneri, “Mum Kokulu Kadınlar” gibi yapıtlarla yeni kuşaklara da ulaştı.

macit_koper

Türkiye sinema ve tiyatro tarihinin değerli oyuncusu Macit Koper

Yarım asra yaklaşan kariyerinde tiyatronun yanı sıra Ömer Kavur ve Atıf Yılmaz gibi sinemamızın en önemli yönetmenleriyle birlikte çalışan, “Aaahh Belinda” gibi sayısız özgün filmde rol alan, “Rumuz Goncagül” gibi değerli filmlere de senarist olarak imza atan, sinemamızın kilometre taşlarından biri olan “Anayurt Oteli”nde yarattığı benzersiz Zerbercet karakteriyle iz bırakan Macit Koper, Türk Sineması’nın unutulmaz kişiliklerinden biri oldu. Koper, tiyatro ve sinema oyunculuğu, senaristlik ve tiyatro yönetmenliği alanlarında ulusal ve uluslararası birçok ödül kazandı.

cetin_tunca

Vizörden dünyaya sıradışı bir bakış: Çetin Tunca

Yeşilçam’ın altın döneminden günümüze uzanan, 127 film ve birçok TV dizisini içeren filmografisiyle sinemamızın görsel diline önemli bir katkısı olan, yıllar yılı farklı kuşaklardan sayısız seyircinin hayranlığını kazanmış Atıf Yılmaz başyapıtı “Selvi Boylum Al Yazmalım”ın unutulmaz görüntülerine de imzasını atmış, iki Altın Portakallı usta görüntü yönetmeni Çetin Tunca, kariyerine sığdırdığı filmlerin yanı sıra bugün halen Türk Sineması’nın duayenleri arasında yer alan Halit Refiğ, Memduh Ün ve Feyzi Tuna gibi yönetmenlerin hayatlarını konu alan biyografik çalışmalara da imza attı.

 mithat_alam

Eğitmen ve sinefil Mithat Alam

İstanbul Film Festivali, bir eğitmen ve sinefil olarak sinema tutkusunu paylaşmak ve yeni kuşaklara aktarmak adına kurduğu Mithat Alam Film Merkezi’yle ülkemizin kültür ortamına benzersiz katkılarından dolayı Mithat Alam’a “Sinema Emek Ödülü”nü verme kararı aldı.

Gösterimlerden eğitim seminerlerine sürekli gelişerek her yaştan sinemasevere, öğrenciye, genç sinemacılara kucak açmaya devam eden bir kurum olan Mithat Alam Film Merkezi, bilinçli sinemasever kitlelerin yetişmesine, sinemacı yeni yeteneklere olanak tanıyarak yerli ve yabancı güncel sinemanın nabzını tutarken, Görsel Hafıza Projesi ile sinema insanlarımızı kayıt edip arşivleyerek sinema tarihimizin ve belleğimizin korunmasını da sağlıyor.

İstanbul Film Festivali ile ilgili tüm gelişmeleri; filmler, etkinlikler ve konuklarla ilgili bilgileri ve programa dair ipuçlarını sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek herkesten önce haberdar olabilirsiniz.