17.10.2016

53. Antalya Film Festivali Günlükleri

altamiraAltamira

Festivalin açılış filmi olan ve aynı zamanda jüri başkanı Hugh Hudson’ın son filmi olma niteliği de taşıyan Altamira, Hudson’ın 2000’den beri çektiği ilk uzun metraj film olma özelliği taşıyor. İspanya’nın Cantabria bölgesindeki Altamira mağarasında keşfedilen eski çağa ait resimleri ve dönem halkının bu keşfe tepkisini konu edinenen, gerçek bir öyküye dayanan Altamira tarih boyunca karşımıza çıkan kilise(din) – akademi çatışmasına odaklanıyor. Ancak bu çatışmada bir taraf tutmayı reddediyor. Keşif ve yeniliği zaman zaman akademinin de kilise kadar kısıtlayıcı olduğunu söylüyor.

Film sonrası izleyicilerle söyleşi yapan Hudson: “3 tane belgesel yaptım. Bu filmlerden sonra bu hikaye geldi. Orijinali benim fikrim değildi ama mağara resimlerine çok meraklı olduğum için hikaye ilgimi çekti. Bu gerçek bir hayat hikayesi. Ve ben kendimi içinde buldum.” dedi.

Filmdeki mağaranın zarar görmemesi için ziyaretlere kapatıldığını hatırlatan Hudson, filmin sonradan oluşturulan bir mağarada çekildiğini dile getirdi. Filmde masumiyeti işlediğini belirten yönetmen Hudson, “Masumiyet her zaman gücü korkutmuştur” dedi.

the_carerThe Carer

Huysuz yaşlı ada ve genç bakıcısı” temelli klişe ilişkiyi tiyatro ve edebiyat üzerinden kuran The Carer, Brian Cox’un oyunculuğu ile taşıdığı iyi bir feel-good örneği. Yönetmen János Edelényi’nin babasıyla yaşadığı benzer bir süreçten esinlenerek oluşturduğu film derdini ajitasyona başvurmadan anlatmayı başarıyor. Intouchables ile pek çok benzer nokta barındıran film Intouchables’a rakip olmaktan çok benzer temayı başka şekilde sunan bir eser.