19.10.2016

53. UAFF Günlükleri – 3

album-photo1-muratkilic_sebnembozokluAlbüm

Senenin en çok konuşulan yerli filmlerinden olan Albüm, Antalya’ya daha önce katıldığı yurtiçi – yurtdışı festivallerde ödüller alarak geldi. Henüz 28 yaşındaki yönetmeni Mehmet Can Mertoğlu’nun ilk uzun metrajı olan film sistemin dayatması sonucu oluşan toplumdaki yozlaşmayı kara mizah üzerinden görmeye çalışıyor. Albüm’e kötü bir film demek haksızlık olacaktır ancak güldürürken düşündürme işinin ipinin ucu bir yerden sonra kaçıyor ve film izleyiciyi zorla güldürmeye itiyor. Komik kesinlikle olmayan, trajikomik olmak için de fazla uzun kaçan bu sahneler her geçen dakika daha çok üst üste binerek izleyiciyi boğuyor. Albüm’ü konusu üzerinden kötü niyetli olarak eleştiren kesime katılmamakla birlikte vermek istediği doğru mesajı yanlış şekilde yaptığını söyleyebilirim.

the-confessions-movie-review-karlovy-varyLe Confessioni

G8 ülkelerinin maliye bakanlarını bir araya getiren toplantıya davetli olan İtalyan keşiş ve yazar Roberto Salus, Uluslararası Para Fonu’nun başındaki isim Daniel Roché’nin günah çıkarmasına aracı olur. Ancak ertesi sabah Roché’nin otelde ölü bulunmasıyla tüm gözler Salus’a çevrilir. Toplantıya gelen diğer bakanlar Roché’nin Salus’a neleri, ne kadar anlattığını bilmek zorundadır. Salus ise günah çıkarmanın bir bedeli olan suskunluk yeminindedir. Büyük usta Toni Servillo’yu keşiş rolünde izlediğimiz film, hem dünyayı yönetenlerin dünyasına hem de yaşamını tanrıya adamış insanlara ışık tutuyor.

tour-de-france-1200x797French Tour

Rachid Djaïdani filmi olan French Tour, Fransa’da varolmaya çalışan Arap kökenli genç repçi Far’Hook’un yaşamını konu ediniyor. Başına aldığı bela nedeniyle bir süreliğine prodüktörünün babası Serge’in yanına taşınan Farhook, Serge ile birlikte ilginç ve keyifli bir yol arkadaşlığı ediniyor. Tonla benzeri olan bir konuya sahip olmasına rağmen French Tour, Serge rolünde devleşen Gérard Depardieu sayesinde izlenesi bir filme dönüşüyor.

orphan-1200x499Orpheline

Farklı yaşlardaki farklı kadınlarla modern toplumda kadının yerini ve yaşamını irdeleyen film oldukça çarpıcı. Bulunduğu yaşamdan kurtulabilmek için bedenini, gençliğini, hırsızlığı, yalanı kullanan kadınları bu davranışa iten sebebleri açıklamaya çalışıyor. Kısaca günümüz dünyasında kadınların çektikleri zorlukları…