20.10.2016

53. UAFF Günlükleri – 4

neruda_01Neruda

Şili’li yönetmen Pablo Larraín’in Jackie ile birlikte bu yıla damga vurması beklenen bir diğer filmi Neruda, Oscar sezonunda Yabancı Dil Oscarı’nın önemli adaylarından. Şili tarihinin en büyük şairi Pablo Neruda’nın hayatını ele alan film, bir şairin hayatına uygun bir şiirsel anlatım sunuyor. Neruda’nın peşine takılan saplantılı dedektif üzerinden anlatılan hikaye, dedektifin varolma sebebinin Neruda’yı yakalamak mı yoksa Neruda mı olduğunu bizlere sorduruyor. 

362285Genç Pehlivanlar

Amasya’daki bir Güreş Eğitim Merkezi’nde genç yaştaki güreşçilerin yaşamına kısa bir yolculuk yapan Genç Pehlivanlar, atasporumuz güreşle ilgili ortalama üste bir belgesel. Ailelerinden ayrılarak güreşte başarı uğruna yatılı okulda yaşayan çocukların önce aile, çevre, kilo, hocaları ile yaşadıkları mücadeleyi devamında da yanında oturan diğer güreşçi arkadaşları ve aynı zamanda en büyük rakipleriyle olan rekabeti konu ediniyor.

itsonlytheendoftheworld_02Juste la fin du monde

Xavier Dolan’ın Cannes’da çok konuşulan son filmi Alt Tarafı Dünyanın Sonu, genç yaşta zirveyi gören yönetmenin kısa kariyerindeki en kötü film. Senaryo, karakterlerdeki boşluk, oyunculuklar… Film her anlamda o kadar sarkıyor ki Dolan’ın her filminde başvurduğu müzik eşliğindeki kamera oyunları ve geçiş sahneleri dahi izleyiciyi büyülemekten çok rahatsız ediyor. Sonuyla da 1,5 saat boyunca ettiği eziyete yakışır bir final yapıyor.

tozToz

Gözde Kural’ın ilk uzun metraj filmi Toz, annesinin son vasiyetini gerçekleştirip adına Afganistan’a gider. Afganistan’daki yaşamın zorluğuna ve Afganistan’da kadın olmanın sıkıntılarına şahit olan Azra (Öykü Karayel), bir yandan da annesinin yıllarca kendinden sakladığı akrabalarına dair gerçeklerle yüzleşir. Afganistan’da her gün terör olayları yaşandığı bir dönemde çekimlerinin gerçekleştiği Toz, o bölgenin yaşadığı trajediyi bizlere aile dramı üzerinden aktarıyor.