23.10.2016

53. UAFF Günlükleri – 7

toni-erdmann-2Toni Erdmann

Yurtdışı festivallerinde ve Cannes Film Festivali’nde FIBRESCI Ödülü’nü alarak adından söz ettiren Toni Erdmann, ülkemizde de Adana Film Festivali ve Filmekimi’nde izleyiciyle buluştu ve benzer övgüleri aldı. İş hayatının sürüncemesinde kaybolan bir kızla, Romanya’ya onu ziyaret etmeye gelen babası arasındaki ilişkiyi işliyor. Mizah ve drama dengesini iyi tutturan Toni Erdmann’a getirilebilecek tek eleştiri süresi. Senaryonun nereye doğru gideceği az çok belli olduktan sonra sonuca bağlanma süreci fazla uzun sürüyor.

zero-day-alex-gibneyZero Days

Alex Gibey’nin son belgeseli Zero Days, 2010 yıllarının başında ortaya çıkan ve dünyanın çeşitli bölgelerinde gözüken “Stuxnet” virüsünü konu alıyor. Virüsün ortaya çıkış sürecinden başlayıp devamında işin siyasi boyutuna değiniyor. Stuxnet’i ortaya çıkaranların isimlerini vermeden yaptığı açıklamalar gerçekleri su yüzüne çıkarıyor. İran’ın yeni nükleer santrallerini hedef alan Stuxnet, ABD ve İsrail baş rolünde ortaya çıkıyor. Bu saldırının farklı boyutlarını ele alan ve taraf tutmayan Zero Days, başarılı bir belgesel.

belgiansKing of the Belgians

Peter Brosens ve Jessica Woodworth ikilisinin 4. uzun metraj filmi olan King of the Belgians, Türkiye’ye ziyareti sırasında ülkesinin bölündüğünü öğrenen Belçika kralının Belçika’ya geri dönmeye çalışırken yaşadıklarını konu alıyor. Filmi ilginç kılan tüm görüntülerin kralın belgeselini çekmek için bulunan belgeselcinin kamerasındaki sahneler ve kamera arkası görüntülerden oluşması. Bu kurmacayla gerçekliği iç içe geçiren King of the Belgians, izleyicide bol bol tebessüm oluşturan mizahı bol bir Belçika filmi.