18.05.2018

53 Yıl Sonra Sinematek Yeniden

Kadıköy Belediyesi’nden Sinema Adına Müjdeli Bir Haber

Onat Kutlar, Şakir Eczacıbaşı, Hüseyin Baş ve arkadaşları tarafından 1965 yılında kurulan Sinematek Derneği 1980’e kadar dönemin sinema meraklıları için adeta bir eğitim mekânı olarak hizmet vermişti. Dernek tarafından yayınlanan Yeni Sinema dergisinde günümüzde dahi referans olarak kullanılan yazılar yayınlanmıştı. Derneğin faaliyetlerine 1980’in politik ve sosyal ortamında son verilmiş ve fotoğraf, afiş ve kitaplardan oluşan arşivi de yok olmuştu.

Kadıköy Belediyesi ilk kuruluştan 53 yıl sonra, yeniden yepyeni bir binada Sinematek/Sinema Evi kuruyor. Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı yakınında bu etkinliğe özel bir mekânın yapımına başlandı. 2018 sonunda Sinematek/Sinema Evi’nin hizmete girmesi planlandı.

Kadıköy Sinematek/Sinema Evi, sinema izleyicisine düzenli ve sistematik programlarla, sinema tarihinde önemli yeri olan yerli ve yabancı sinemanın örneklerini sunacak.

Aynı zamanda sessiz sinema döneminden günümüze kadar çekilmiş filmler toplanıp bir sinema filmleri arşivi kurulacak.

Açıklamalı gösteriler, sinema sanatı ile ilgili seminer, sempozyum ve konferanslar, sinema insanlarıyla sohbet toplantıları, sergiler, özel sinema haftaları düzenlenecek.

Kadıköy Sinematek/Sinema Evi’nin Kadıköy’ün sanat hayatında yeni bir merkez olmakla kalmayıp, sinema dünyasında geçmişle gelecek arasında bir köprü işlevi görmesi de planlanıyor.