27.10.2017

54. Antalya Film Festivali Günlükleri – 5

The Florida Project

Dostluk üzerine çekilmiş en naif filmlerden biri The Florida Project. 2015’te çektiği Tangerine filmi ile popülarite kazanan yönetmen bu kez yılın en iyi indie (Amerikan Bağımsız) filmi ile karşımızda. Daha önce beyaz perdede pek çok örneğini izlediğimiz bir konuyu farklı bir bakış açısıyla, çocukların gözünden gösteren film gerçek dünyadaki karanlığı toz pembe bir filtreyle sunuyor. Başroldeki Brooklynn Prince’in oyunculuğu akademi adaylığı için bile sırıtmayacak kalitede ve doğallıkta. The Florida Project, noksanları olsa da atmosferine kapılan için müthiş bir deneyim.

 

A Man of Integrity

A Man of Integrity, Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış ödülünü kazandı. Geçtiğimiz günlerde filmin yönetmeni Mohammad Rasoulof altı sene hapis istemiyle yargılandı ve yönetmenin pasaportuna el konuldu. Ancak bu Mohammad Rasoulof’un başına ilk kez gelmiyor. Rasoulof’un A Man of Integrity’i hapisten çıktıktan sonra çektiğini öğrenmek ister istemez filme duyduğunuz saygıyı artırıyor. İran iç yapısını, ahlak anlayışını, bürokrasisini hiç sakınmadan yansıtan film doğal oyunculuklarıyla da İran sinemasından alıştığımız kalitede.

 

Misafir

Andaç Haznedaroğlu’nun dünyadaki ve ülkemizdeki mülteci sorununa değinen filmi Misafir zaten hali hazırda oldukça dramatik olan konuyu müzikler ve ağır çekimlerle bol bol ajite ederek izleyiciyi etkilemeye çalışıyor. Ülkemiz insanındaki mültecilere bakışla ilgili doğru noktalara parmak bassa da seyircinin ne zaman düşünüp ne zaman üzüleceğini kendi belirlemeye çalıştığı için vasat bir film olmaktan öteye geçemiyor.