31.03.2017

70. Cannes Film Festivalinde Afiş Krizi

Cannes Film Festivali’nin afişi krize neden oldu.

Cannes Film Festivali’nin tanıtım yüzü Caludia Cardinale‘nin gençlik resminin photoshopla inceltilmesine tepki gösterildi. Ünlü İtalyan yıldız ise “Ben memnunum” dedi.

17 – 28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 70. Cannes Film Festivali başlamadan bir afiş krizi baş gösterdi. Bu yıl festivalin tanıtım yüzü olan 78 yaşındaki ünlü İtalyan yıldız Claudia Cardinale için hazırlanan afişte yer alan 21 yaşındaki resmi üzerinde belirgin photoshop düzeltisi büyük tepki çekti. Özellikle özgün resim üzerinde bel ve ayak bileklerinin inceltilmesi göze fazlasıyla çarparken sinema eleştirmenleri bunun Claudia Cardinale’ye bir hakaret olabileceğini söylediler.

Cardinale, ben memnunum dedi.

Liberation gazetesinin sinema yazarı Jerome Balazzard “Claudia Cardinale gibi bir yıldızı ne hale getirmişsiniz. Bu gerekli miydi? Bu kendisiyle dalga geçmek gibi bir şey. Çok yazık. En kısa zamanda bu çirkin hatandan geri dönülmeli” yorumu yaptı.

Ünlü İtalyan yıldız ise “1959 yılında 21 yaşımdayken çekildi bu fotoğraf, ama kimin çektiğini hatırlamıyorum. Bence güzel bir görüntü. Ben itiraz etmiyorum ve beğendim” açıklamasında bulundu. Şimdi Cannes Film Festivali organizasyon komitesinin photoshoplu Cardinale resmini eski haline getirip getirmeyeceği ise merak konusu.