03.04.2017

9. Altın Bamya Ödülleri’nin Sahipleri Belli Oldu

9.Altın Bamya Ödülleri’nin Sahipleri Açıklandı

2009 yılında kurulan Altın Bamya Akademisi; Türkiye sinemasındaki cinsiyetçiliğe, kadınlarla ilgili yanlış mitler, algılar, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına, kadınlara dair alanların daraltılmasına karşı bir eleştiri olarak her yıl Altın Bamya Ödülleri‘ni sahipleriyle buluşturuyor.

Altın Bamya Akademisi; 2016-2017 yılı için Türkiye’nin 1400 sinema salonunda birden gösterime giren Recep İvedik 5‘in Altın Bamya Ödülleri‘ne de bütün dallarda adaylığına, dolayısıyla ödülleri de hak ettiğine oy birliğiyle karar verdi.

Altın Bamya Akademisi’nin yaptığı açıklamada, “Altın Bamya Akademisi üyeleri vizyona çıktığı ilk yılda da Altın Bamya ve Üç Buçuk Bamya ödüllerini kazanan Recep İvedik serisinin, beşinci filminde gişe rekoru kırması karşısında gözyaşlarını tutamadıklarını kamuoyuna duyurmaktan imtina etmemeye karar vermiştir. Bu rekorun, ülkemizin ultra-entelektüel gelişmesine ve sinemamıza sağlanan sınırsız olanaklara paralel bir başarı olduğuna kanaat getirmiştir. Altın Bamya Akademisi olarak, filmin içeriğinde, Recep İvedik başkanlığındaki Türkiye milli takım kafilesinin katıldığı şampiyonada belden aşağı güreşerek altın madalya kazanmasından duyulan kıvançla Film, Senaryo, Erkek Karakter, Kadın Karakter ve Üç Buçuk Bamya dallarında ödüllerin bu filme topyekun ve doğrudan verilmesinden duyulan kıvancın birleşmesini temenni ederiz.” ifadesini kullandı.

Altın Bamya Akademisi, Vezir Parmağı filminin yaratıcılarına da; “Altın Bamya Film Akademisi bütün resmi ödüllerini Recep İvedik 5′ e vermekle birlikte Vezir Parmağı filminin yaratıcılarına, tarihsel süreç içerisinde kadın cinselliğine getirdiği epistemolojik yaklaşım nedeniyle, mansiyon olarak bir kilo karışık dilber dudağı ve hanım göbeği vermeyi kararlaştırmıştır. Ancak saygıdeğer akademi üyeleri dayanamayıp tatlıları mideye indirmişlerdir. 9. Altın Bamya Ödülleri hepimize afiyet olsun.” açıklamasında bulunarak tepkisini gösterdi.