12.10.2016

Aladdin’in Yönetmenliği Guy Ritchie’ye Emanet

aladdin


İlk kez seyirci karşısına 1992’de çıkan ve lambadan çıkan cin ile üç dilek hakkı olan genç Aladdin‘in hikâyesini anlatan animasyon, canlı aksiyon projesiyle tekrar izleyiciyle buluşuyor.

Robert Downey Jr.‘ın başrolde olduğu Sherlock filmlerinin stil sahibi yönetmeni Guy Ritchie, 1992 yapımı animasyon klasiği Aladdin‘in yeni adaptasyonu için yapım şirketiyle pazarlık aşamasında. Aladdin‘in cini 92 yapımı animasyonda izleyicilerin büyük beğenisini kazanan Robin Williams tarafından seslendirilmişti ve film yılın en çok izlenen filmlerinden biri olmuştu. Aynı yıl film ‘En İyi Orijinal Şarkı’ ve ‘En İyi Film Müziği’ dallarında Oscar ödülüne layık görülmüştü.

Çekimine başlanacak yeni canlı aksiyon Aladdin‘in senaryo yazarı John August, orijinal hikâyedeki birçok müzikal öğeye yeni hikâyede de yer verdiğini belirtti. Yine de filmde Genie’nin nasıl bir yaklaşım izleyeceği çok önemli; zira karşısında hala Williams’ın büyük ses getiren performansını hatırlayan bir izleyici kitlesi olacak.

Projenin başka bir önemli noktası da stüdyonun filmi Ritchie’nin tarzına yakın, doğrusal olmayan (non-lineer) bir anlatımla çekmek istemesi. Ritchie daha önce Man From U.N.C.L.E, Snatch ve Lock, Stock and Two Smoking Barrels gibi filmleri benzer bir anlatımla çekmişti.

Haber: Gizem Akıncı
Kaynak: hollywoodreporter