09.02.2022

Almodóvar Filmi Parallel Mothers İKSV Galaları’nda

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen İKSV Galaları’nda Pedro Almodóvar’ın yönettiği Paralel Anneler (Parallel Mothers), vizyona girmeden önce 22 Şubat Salı 21.30’da City’s Nişantaşı-Cinewam’da gösterilecek

2019 yılında Acı ve Zafer ile Cannes’da ödüllendirilen, İnsan Sesi ile kısa metrajda da yetkinliğini gösteren Almodóvar‘ın son filmi ilk gösterimini 2021 Venedik Film Festivali’nin açılışında yaptı. Yönetmenin “anneliğin Don Kişot’u” dediği Paralel Anneler, doğum için hastaneye giden iki hamile kadını izliyor: Orta yaşlı, pişmanlık duymayan Janis ile korkularını aşamayan, pişmanlık dolu gencecik Ana. Hastanede tanışan iki kadın doğumu beklerken koridorda birbirleriyle çok şey paylaşır. Bu zaman diliminde paylaştıkları birkaç kelime, şans eseri gelişen ve karmaşıklaşan hayatlarını kesin bir şekilde değiştirecek, ikisi arasında çok yakın bir bağ oluşturacaktır.

Başroldeki Penélope Cruz‘a muhteşem performansıyla prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getiren Paralel Anneler, Almodóvar‘a özgü sürprizler, acı veren seçimler, tutku dolu karakterleriyle unutulmayacak bir melodram. Paralel Anneler rogerbert.com’dan The Hollywood Reporter dergisine birçok listede 2021 yılının en iyi filmleri arasında gösteriliyor. Film, İspanya Sinema Akademisi’nin verdiği Goya Ödülleri’nde yedi dalda aday gösterildi.