08.11.2016

Altın Kedi Ödülleri Sahiplerini Buldu

izmir-kisa-filmİzmir Kısa Film Festivaline büyük destek olarak organizasyonun sunuculuğunu gönüllü olarak gerçekleştiren ünlü oyuncu Hakan Bilgin’in sunumu ile gerç´kleştirilen ödül töreni, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlendi. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılan ödül töreninde 14 kategoride Altın Kedi ödülleri sahiplerini buldu.

Yusuf Saygı, “Tüm İzmir’in bizi desteklediğini biliyor, hissediyoruz Salonları dolduran, ilgilenen, destek olan herkese teşekkür ederiz. Özellikle bu yıl mükemmel bir çalışma gösteren ekip arkadaşlarımı kutluyorum. Sinema İzmir’e çok yakışıyor, hep beraber İzmir’i sinemayla daha iyi tanıtabiliriz” ifadelerinde bulundu.

İzmir’i kültür sanat kenti yapmanın kendisi için en önemli hedef olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Tunçağ, “Her yıl gelişerek devam eden Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde son üç yıldır belirli bir değişiklik olduğunu söyledi. Katılan tüm filmlere ve festival ekibine  sonsuz teşekkür ediyor, seneye buluşmak umut ve dileğiyle” diye konuştu.

Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Tunçağ, oyuncu Cezmi Baskın, Fransız Kültür Merkezi müdüresi Caroline David, Jüri başkanı Erden Kıral, yönetmen Ali Adnan Özgür, Tümay Özokur, yerel yönetimlerin temsilcileri ve festivalde yarışan filmlerin yönetmen ve oyuncuları katıldı.

izmirUlusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışan filmler, yönetmen Erden Kıral başkanlığında, oyuncu İrem Altuğ, görüntü yönetmeni Uğur İçbak, yapımcı Yonca Ertürk ve Akademisyen Nikola Vukçeviç’in değerlendirmesi sonucunda belirlendi.

En İyi Ulusal Animasyon dalında ‘Arkhe` filmi ile Oğuzhan Kaya ödül alırken; Ulusal Deneysel dalında Oğuzhan Kaya ‘Savaş Bölgesi’ filmi, Ulusal Belgesel Kategorisinde ise ‘Dağların Oğlu`nun yönetmeni Yavuz Selim Taşçıoğlu ödül aldı.

Üniversite gösterimlerinde yapılan oylama sonucu belirlenen Migros Gençlik Ödülü’nün sahibi ‘Siyah Çember` isimli filmiyle Hasan Can Dağlı oldu.

Ulusal film dalında birincilik ödülünü mülteci sorununa insani duygular üzerinden farkli bir bakış açısı ile değinen ‘Çevirmen’ filmiyle Emre Kayış aldı. İkincilik ödülü iki film arasında paylaşıldı, ‘Yeryüzündesin Ve Bunun Bir Tedavisi Yok’ filmiyle Umut Beşkırma ve ‘Siyah Çember’ filmi ile Hasan Can Dağlı Altın Kedi ödüllerinin sahipleri oldu.  Uluslararası kategoride birincilik ödülü ‘Time Code’ filmi ile Juanjo Gimenez’e giderken ikincilik ödülü ‘fighting for Death’ filmi ile Elenora Veninova’ya, üçüncülük ödülü ise ‘Silence’ filmi ile İranlı Yönetmen Farnosh Samadi’nin oldu. Ayrıca Uluslar arası kategoride verilen jüri özel ödülü ‘Ardak’ filmi ile Esmail Monsef’in olurken ulusal kategoride ölüm ve güzellik temalarını bir Cehov hikayesini andıran anlatımı ile ‘İki parça’ filminin yönetmeni Murat Uğurlu aldı. Gelecek vaad eden oyuncu ödülünü usta oyuncu Cezmi Baskın’dan alan  ‘7 Santimetre’ filminin başrol oyuncusu Özgür Molla ilk kısa film deneyimi ile aldığı bu ödülün usta bir oyuncu tarafından verilmesine duyduğu mutluluğu dile getirirken, en iyi görüntü ödülüne geceye aldığı 3 ödülle damgasını vuran ‘Siyah Çember’ layık görüldü.