24.10.2016

Altın Portakal Ödülleri Sahiplerini Buldu

thumbs_b_c_0ed25b4a1f31f9aa862c570d9fcd4d9753. Uluslararası Antalya Film Festivali, “Altın Portakal” ödül töreniyle sona erdi.

EXPO 2016 Antalya sergi alanında bulunan kongre merkezindeki ödül töreninde, Ulusal Yarışma bölümünde “En İyi Film” ödülünü Mavi Bisiklet filmi aldı.

Ulusal Yarışma bölümünde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü Tereddüt filmindeki performansıyla Ecem Uzun, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü ise Babamın Kanatları filmindeki performansı ile Menderes Samancılar aldı.

Ödülünü almak için sahneye çıkan Menderes Samancılar, ödül almasının en iyi oyuncu anlamına gelmediğini, diğer filmleri de izlediğini ve çok değerli oyuncular gördüğünü söyledi. Samancılar, “Ne mutlu bana ki ülkemin sinemasında bu kadar güçlü genç yönetmenler ve genç oyuncular tanıdım. Onun için yarınlardan umudum hiç eksik olmayacak.” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu kaosu, zorlukları herkesin bildiğini ve ülkenin zor günlerden geçtiğini ifade eden Samancılar, “Bizim ülkemizdeki acılar bize yetiyor ama biz komşularımıza da çok üzülüyoruz. Ben bu ödülü çocukları kıyılara vurmuş, ülkesi parçalanmış Suriyeli dostlarımız için kaldırıyorum.” diye konuştu.

Gecede, senaryo aşamasındaki bir projeye destek sağlayan 100 bin lira ödüllü “Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü” Abdurrahman Öner’in “Ay Dede” isimli film senaryosuna verildi.

Yaşam Boyu Başarı Ödülleri, ABD’li aktör Harvey Keitel ile İranlı yönetmen Asghar Farhadi’ye verildi.

Ödülünü almak için sahneye çıkan usta aktör Keitel, güzel bir şehirde ve ödül töreninde bulunmaktan büyük onur duyduğunu söyledi. Keitel, “Sizlerin çalışmaları bana ilham verdi, benim çalışmalarım size ilham verdi. Hikayeniz devam etsin, herkese başarılar diliyorum.” dedi.

Ulusal Yarışma

Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Film Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü ve En İyi Yönetmen Ödülü “Mavi Bisiklet” filmine verildi. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Menderes Samancılar’a, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü de yine Ecem Uzun’a gitti.

Ulusal Yarışma İzleyici Ödülünü “Babamın Kanatları” filmi aldı.

En İyi Müzik Ödülünü “Babamın Kanatları” filmiyle Burak Korucu aldı. Altın Portakal heykelciğini alan Burak Korucu, müzik yaparken, film yaparken kalp gözünü açmak ve insanların birbirini daha iyi anlaması gerektiğini söyledi. Korucu, “Fırat suyu Marmara’ya karıştı artık, bence bunun üzerine daha fazla düşünmemiz lazım.” diye konuştu.

En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen ödüllerini alan “Mavi Bisiklet”in yapımcısı, senaryo yazarı ve yönetmeni Ümit Köreken, filmin yapımı için eşiyle birlikte 6 yıldır çalıştığını söyledi. Kendisinin tiyatro ve radyo oyunu yazarlığından geldiğini belirten Köreken, “Eşim Nursel Çetin Köreken’e, ekibime çok teşekkür etmek istiyorum. Bu ödülü dünyanın herhangi bir yerinde bir bisiklet özlemi, bir ayakkabı özlemi, sıcak bir yuva özlemi çeken çocuklara ithaf etmek istiyorum.” dedi.

53. Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma Jüri Başkanı yönetmen, senarist ve yapımcı Semih Kaplanoğlu da yarışmada 12 film izlediklerini, bu filmlerin 8’inin gelecek vadeden genç yönetmenlerin ilk filmleri olduğunu söyledi. Kaplanoğlu, “Sinemamızda olağanüstü oyunculuklar gördük. Çok güzel jüri toplantıları yaptık, çok güzel bir süreçte. Emeği geçen herkesi ve jürideki bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Uluslararası Yarışma

53. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma bölümünde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü “48 Kavşağı” filmindeki performansı ile Tamer Nafar, En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü “Tereddüt” filmindeki performansı ile Ecem Uzun aldı.

En İyi Yönetmen Ödülünü “Tereddüt” filmiyle Yeşim Ustaoğlu alırken, En İyi Film de yine “Tereddüt” seçildi. Türkiye, Polonya ve Fransa ortak yapımı “Tereddüt” filmi, 50 bin avroluk ödülün de sahibi oldu.

Uluslararası Yarışmada İzleyici Ödülü ve En İyi Senaryo Ödülü İspanya yapımı “Açık Kapı” filmine, En İyi Müzik Ödülü İsrail, Almanya ve ABD ortak yapımı “48 Kavşağı” filmine, Jüri Özel Ödülü de Gürcistan, Rusya, İspanya ve Hırvatistan ortak yapımı “Başkasının Evi” filmine gitti.

Kaynak: AA