20.04.2016

Ambiancé Fragman Özeti

ambiance

2020’de tamamlanacak olan dünyanın en uzun filmi olan Ambiancé’ın 7 saat 20 dakikalık fragmanı yayınlandı.

Fragmanı izleyemeyenler için kendimizi feda ettik.

İlk 47 dakikada cübbeler giymiş insanların sahilde yerden taş ya da farklı şeyler topladığına şahitlik ediyoruz. Kamera sabit bir şekilde kullanıldığından dolayı, tek plan şeklinde devam ediyor. Eritme efektiyle bu kişilerin siluetleri zaman zaman görüntünün üstüne bindiriliyor.

Ölüm adı verilen bu bölümde 47. Dakikadan sonra aslında bir ölüm ritüelinin hazırlıklarının yapıldığını anlıyoruz. Bir mezar oluşturuluyor. Etrafa uygun şekilde her şey ayarlanmaya başlıyor.

151. dakikada yeterince sır verilmese de, bir inek ya da öküzün çizimi olan bezden pankartın dikilmesiyle, bir hayvana ait bir mezar olduğunu düşünmek veya bu sembolün bir grubu temsil ettiğini düşünmemiz sağlanıyor. Bir fragman olduğunu için bu durumun bir metafor mu, yoksa gerçekliğin kendisi mi olduğu anlaşılamıyor.

Ancak 160. Dakikadan itibaren bu sembolün ölümü temsil ettiği apaçık ortaya çıkıyor. Aslında kendi mezarını kazan bir insanın ritüeline şahitlik ettiğimizi anlıyoruz. 170. Dakikadan itibaren siyah cübbeli adam, beyaz cübbeli adamın ritüelini devam ettirme misyonunu üstleniyor.

185. dakikadan itibaren siyah cübbeli adam yere oturarak sembolün yapıldığı bezi parçalamaya başlıyor. 217. Dakika itibariyle ayağa kalkan siyah cübbeli adam, bür süre gittikten sonra farklı bir şekilde geri dönüyor. Bir nevi azrail temsili olduğunu düşünülebilir.

220. dakikadan itibaren mezarın üstünde yatan beyaz kıyafetli adam hareket etmeye başlayıp mezarından kalkıyor. 241. dakikadan itibaren bu iki figür de çekip gidiyorlar. 250. Dakikadan itibaren beyaz cübbeli bir adam beyaz bir şeridi çekerek kadraja boydan boya seriyor. 258. Dakikadan itibaren ise bu beyazlı adam çektiği şeride fırçaya benzer bir şeyle bir şeyler döküp sıçratıyor. Ritüel devam ediyor.

264. dakikada siyahlı adam gelerek bu beyaz şeridi elindeki meşaleyle yakmaya başlayarak kadraja dahil oluyor. Şerit yanıp yok olurken, siyahlı adam gidiyor. Ateşin sönmesine doğru yani 277. dakikada hem beyazlı, hem de siyahlı adam geri dönüyorlar. Uzun zamandır kadrajın içinde bulunan ama kullanılmayan dallara benzeyen dikey ve ince çubuklara siyah ve beyaz bez parçalarını bağlıyorlar. Tıpkı hıdırellezdeki dilek ağacını andıran bir görüntü oluşmaya başlıyor. Sonrasında bez bağlanmış bu sopaları belli bir şekilde farklı bir noktaya dizerek bir çelenk oluşturuyorlar. 327. Dakikada bir kez daha kadrajın dışına çıkıyorlar.

341. dakikada geri dönen beyazlı adam, elinde çiçek demetine benzeyen bir objeyi taşlardan oluşan mezarın dibine diktiğinde 348. Dakikaya geldiğimizi fark ediyoruz. 349. Dakikada siyahlı adamın geri dönmesiyle beraber bu iki karakter biraz ileride duran teraziye benzer tahtanın üzerine yerdeki parçalardan koyuyorlar ki, muhtemelen ahiret inancını destekleyici öğeler olduğunu ve adalet arayışını temsil ettiğini fark edebiliyoruz. Siyah ve beyazın, yani iyi ve kötünün birbirilerine baskın olma mücadelesi terazinin üzerinde bir süre sürüyor.

389. dakikada ise beyazlı adam üzerindeki beyaz tülü siyahlının üzerine sarmaya başlıyor. Etraflarında dönerek birbirleriyle mücadeleleri başlıyor. Açıkçası fragmanın en dikkat çeken bölümü burası olsa gerek denilebilir. Sonrasında uzlaşmaya varan ikili 418. Dakikada kameraya doğru yürüyerek size bakmaya başlıyorlar. Ardından birbirlerine bir süre baktıktan sonra kadrajın uzak noktasına doğru yürüyerek gözden kayboluyorlar.

Film hakkında yorum yapmak için çok erken ama deneysel bir film olduğundan yoruma açık öğelerle bezeli bu yapımın fragmanı daha çok dinsel bir ritüeli andırırken, ölüm teması üzerinden açık metaforlara sahip denilebilir.

Not: Bu deneyim mobesa kamerası izlemekten farksız denilebilir. Çünkü herhangi bir güvenlik kamerasından görüntüler izleniyorcasına, gerçek zamanlı filme kaydedilmiş.