22.12.2018

Angelina Jolie Kuralları Yıkmaya Devam Ediyor: First They Killed My Father

Angeline Jolie, First They Killed My Father filminin Telluride’deki ilk gösteriminden sonra alkış yağmuruna tutuldu

Beş yaşındayken Khmer Rouge tarafından ailesi işçi kampına gönderilen Loung Ung’un 2000 tane anı yazısına dayanan filmi yapmak her zaman Angelina’nın hayaliydi. Filmi sunmak istediği tek yer aynı zamanda filmi yapmasına izin veren tek yer olan Netflix.

Anlatmak istediği hikayede çok spesifik bir bakış açısı kullandı. Oldukça geleneksel. Kamboçya gibi altyapısı olmayan bir yerde böyle küçük bir filmi büyük bir film gibi çekmek için kaynakların istekli olması lazımdı.  Yerli yeteneklerle birlikte herkesin kabul etmesi biraz zor olurdu. Ama ekranlarda bunun acısını çıkartıyorlar.”  Netflix içerik bölümü başkanı Ted Sarandos böyle konuştu.

Jolie’nin filmi geleneksel olduğu kadar aynı zaman da radikal bir film. “Netflix onay verdi, Ted Sarandos’u tebrik ediyorum. ‘Filmi onaylıyoruz ama birkaç şartımız var: İngilizce yapmak zorundasınız, anneyi oynaması için ünlü Çinli bir oyuncu bulmak zorundasınız, bazı kısımları kesmelisiniz’ de diyebilirlerdi.”  Dedi Angelina Jolie

Kamboçya’da çekilmiş en büyük film olan ve şimdiden Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday olan filme Jolie’nin gözünden bakalım.

 

  1. Gerçeklik gösterişten önce geliyor.

Ung Kamboçya’da ailelerle konuşmaya ve First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers için araştırma yapmaya başladığında 30 yaşındaydı. Bundan 17 yıl önce Jolie Lara Croft: Tomb Raider çekimleri için ilk kez Kamboçya’ya gitti, Ung’un anı yazılarını okuyup kendisiyle iletişime geçti ve Kamboçyalı bir çocuk evlat edinmek istediğinden bahsetti. O zamandan beri yakın bir arkadaşlıkları var. Jolie ve Ung filmin senaryosunda beraber çalıştılar.

 

  1. Hikayeyi genç bir kızın gerçekçi ve nahoş bakış açısıyla işliyor

Jolie bizlere bütün evreleri yavaşça Loung Ung’un bakış açısından gösteriyor. Güvende olmamanın, açlıkla mücadele etmenin ne demek olduğunu bilen ve bu yolda ailesini kaybedip çocuk asker olan bir kişinin hikayesi.

 

  1. Kamboçya filmi

Jolie tabii ki The Killing Fields’i izledi ve favori filmlerinden biri. Fakat kahramanın Kamboçyalı olduğu, Kamboçya’da geçen ve kendisinin çektiği bir film yapılmasını istedi.  Ayrıca bu yolculukta Kamboçyalı Oscar adaylığı da bulunan film yapımcısı Rithy Panh da Jolie’ye eşlik etti. Rithy sete beş yüzden fazla Kamboçyalı set çalışanı aldı, çoğu da kendisi gibi soykırımdan kurtulan insanlardı.

İronik bir şekilde Khmer Rouge himayesindeki geçmişini düşününce Pan, Khmer Rouge askerlerini organize etmekten sorumluydu. Ung’un görevi ise ‘herkese göz kulak olmaktı.’ Jolie, “Kesinlikle ilk önceliğimiz herkesin güvende olmasıydı.”  Dedi.

 

  1. Ses tasarımı narin, müzikler minimal

Marco Beltrami tarafından yapılan müzik işçiliği ne manipülatif ne de ağır. Jolie “Nerede kullanmamız gerkiyorsa orada kullanmak ve gerçekçi hissettirmesini istedim. Çünkü bu bir çocuğun duygusal bakış açısı. Onun gibi olmak zorundaydık.”  Dedi.

Son olarak ise Jolie, Netflix’i dünya çapında bir kitleye ulaşması için istediğini söyledi.

Böyle bir filmin izleyiciye ihtiyacı vardır. İnsanları bilgilendirmek istedim, bunu Kamboçya’daki insanlar için yapmak istedim. Küçük şeylerin göz ardı edilmesine göz yumamam. 100’ü aşkın ülkede yayınlanacak. İnsanların bir filmi evde izlemek istediği zamanlar olabilir, çünkü duygusal, ağır ve evde izleme gibi bir seçenekleri var.”

First They Killed My Father 15 Eylül’de Netflix üzerinden izleyicisiyle buluştu.

İrem Yurtsever

Kaynak: IndieWire