07.05.2016

Ankara Film Festivali Sona Eriyor

Love

Love

27. Ankara Uluslararası Film Festivali, ödüllü filmler; “Denizdeki Ateş”, “Kaili Blues”, “Ansızın” ve Gaspar Noe’nin dikkat çeken son filmi Aşk 3D ile sinemaseverlere veda ediyor…

Kırk beş ülkeden toplam 213 filmi sinemaseverlerle buluşturan 27. Ankara Uluslararası Film Festivali, 8 Mayıs Pazar günü ödüllü filmlerin gösterimi ve üç kategoride düzenlenen yarışmaların kazananlarına ödüllerinin sunulacağı törenle Ankaralılar’a veda edecek.

Halkbank’ın ana sponsorluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl 27’incisi gerçekleştirilen Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında gösterilen filmler ve gerçekleştirilen etkinliklere, festival takipçileri yoğun ilgi gösterdi. 197 yönetmenin 62 uzun, 117 kısa, 34 belgesel filmin gösterildiği festival kapsamında, Türkiye ve dünya sinemasından birçok önemli isim de sinemaseverlerle buluştu, gösterimler sonrasında soruları yanıtladı. Yugoslav sinemasının öncü yönetmenlerinden Zelimir Zilnik, Avrupa prömiyeri Ankara’da gerçekleşen “Birmiş Gibi” filminin yönetmeni Chuck Gutierrez, Berlin FF Teddy Ödülü sahibi “Tekir” filminin yönetmeni Handl Klaus ile Gümüş Ayı ödülü sahibi yönetmenRenars Vimba, “Vatanım” filminin yönetmeni Abbas Fahdel, “Ateşe Karşı Çekim”in yönetmeni Nikos Megrelis, “Happy Hour” filminin yönetmeni Frank Müller, “Evliliğimin Mahrem Tarihi”nin yönetmeni Mohammadreza Farzad, işlenen bir suçun dağılmış bir aileyi bir araya getirmesiyle gelişen gerilim dolu hikayeyi konu alan “Ölümcül Yalanlar” filminin yönetmeni Sebastian Ko, dünya prömiyeri Ankara’da gerçekleşen “Mülteci Kampının Orkestra Şefi” filminin yönetmeni Amnah Omar, “Çemberin Dışındakiler” belgeselinin yönetmeni Mario Rizzi, “Çalınan Çocukluk” filminin yönetmeniArmen Gasparyan ve DokuFest’in sanat yönetmeni Veton Nurkolları, sinemaseverlerle buluşan isimler arasında yer aldı.

Kapanış Akün Sahnesi’nde, son gün filmler Kızılay Büyülü Fener’de

8 Mayıs Pazar günü son gösterimleri gerçekleştirilecek Festival’in kapanış töreni Akün Sahnesi’nde olacak. Ulusal yarışma kategorilerinde ödüllerin sahiplerini bulacağı töreni Fulya Akbuga sunacak. Gecenin sonunda Su İdil sahne alacak.

Festivalin son gününde Altın Ayı ödüllü Denizdeki Ateş, Gaspar Noe’nin sarsıcı sinema dilinin son örneği Aşk 3D, Aslı Özge’nin ödüllü filmi Ansızın, En İyi Yeni Yönetmen ve En İyi İlk Film gibi kategorilerde 2015 Locarno ve Uzakdoğu’nun en önemli festivallerinden olan Altın At FF’den ödüllerle dönen Kaili Blues filmlerin gösterimleri de gerçekleştirilecek.