05.09.2020

Ankara Film Festivalinde 5-6 Eylül Programı

Festivalde hafta sonu film şöleni

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, gösterimlerle devam ediyor. Festivalin hafta sonu programında ulusal belgesel ve kısa film yarışmaları heyecanı yaşanırken, Paris Kaligramları”, “Gasmann”, “Buñuel Kaplumbağaların Labirentinde” gibi merakla beklenen filmler Türkiye’de ilk kez Ankara’da seyirciyle buluşuyor.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile düzenlediği ve 3 Eylül’de başlayan 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, Kızılay Büyülü Fener Sineması’ndaki gösterimlerle devam ediyor.

Festivalin bugün(5 Eylül) programında, Ulusal Belgesel Film Yarışması heyecanı devam ediyor. Aralarında “Kadınlar Ülkesi”, “Asfaltın Altında Dereler Var!” ve “Ovacık”ın da olduğu belgesel filmler Ankara’da ilk kez gösterilecek.

Bugün ayrıca, usta Çekyalı yönetmen Jirí Menzel’in 1984 yapımı kara komedisi The Snowdrop Festival / Kardelen Festivali”; Slovak yönetmen Frigyes Ban ile Çekyalı yönetmen Vladislav Pavlovic’in birlikte yönettiği 1958 yapımı klasikleri “St Peter’s Umbrella / Aziz Petrosun Şemsiyesi”; Almanyalı aktris Ina Weisse’nin yönettiği ve usta oyuncu Nina Hoss’un San Sebastián ve Stockholm film festivallerinden ödüllerle dönen performansıyla çıtasını yükselten gerilim dozu yüksek drama “The Audition / Seçmeler” ve feminist sinemanın yaşayan kraliçesi Ulrike Ottinger’in dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali’nde yapan otobiyografik belgeseli Paris Calligrammes / Paris Kaligramları”, Türkiye’de ilk kez Ankara’da seyirciyle buluşacak.

Buñuel canlanıyor

Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarın (6 Eylül) ise, Ulusal Kısa Film Yarışması heyecanı yaşanacak. Anıl Kaya ve Özgür Önurme’nin birlikte yönettiği “Akvaryum”, Ayçıl Yeltan’ın “Topanga”, Büşra Bülbül’ün “Çamaşırsuyu”, Erinç Durlanık’ın “Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi”, Murat Emir Eren’in “Evde Yok”, Mustafa Gürbüz’ün “Meryem Ana”, Nursel Doğan’ın “Huşbe! (Sus!)”, Ragıp Türk’ün “Tor”, Ramazan Kılıç’ın “Servis”, Selman Deniz’in “Veger (Dönüş)”, Yasemin Demirci’nin “İklim Değişimi”, Yavuz Akyıldız’ın “Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye”, Yeşim Tonbaz Güler’in “Münhasır”, ve Yılmaz Özdil’in “Barê Giran (Ağır Yük)” adlı filmleri seyirci ve jüri önüne çıkacak.

Yarın ayrıca; Almanyalı yönetmen Arne Körner’in yönettiği ve başrolündeki Rafael Stachowiak’ın muhteşem performansıyla büyüleyen temposu yüksek komedi Gasmann”; efsanevi İspanyol yönetmen Luis Buñuel’in kariyerindeki unutulmaz anlardan birini hayal gücüyle yeniden inşa eden ve Avrupa Film Ödülleri ile Goya Ödülleri’nde En İyi Animasyon seçilen “Buñuel in the Labyrinth of the Turtles / Buñuel Kaplumbağaların Labirentinde, Türkiye prömiyerlerini Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yapacak. Usta Macar sinemacı Zoltán Fábri’nin eleştirmenlerce “20. Yüzyılın En İyi Macar Filmleri”nden biri seçilen ve özellikle başroldeki Erno Szabo’nın oyunculuğuyla da unutulmazlar arasına giren 1956 yapımı klasiği Profesör Hannibalda yarının programında gösterilecek.

5 EYLÜL 2020, CUMARTESİ

BÜYÜLÜ FENER SALON I

14:15 The Audition / Seçmeler

17:15 The Snowdrop Festival / Kardelen Festivali

20:15 Paris Calligrammes / Paris Kaligramları

BÜYÜLÜ FENER SALON II

14:00 Ulusal Belgesel Film Yarışması – Sessizliğin Gözyaşları / Kadınlar Ülkesi / Asfaltın Altında Dereler Var!

17:00 Ulusal Belgesel Film Yarışması – Ege’nin Son Baharı / Ovacık

20:00 St Peter’s Umbrella / Aziz Petros’un Şemsiyesi

6 EYLÜL 2020, PAZAR

BÜYÜLÜ FENER SALON I

14:15 Gasmann

17:15 Buñuel in the Labyrinth of the Turtles / Buñuel Kaplumbağaların Labirentinde

20:15 Professor Hannibal / Profesör Hannibal

BÜYÜLÜ FENER SALON II

14:00-17:00-20:00 Ulusal Kısa Film Yarışması