10.10.2016

Antalya’da Uluslararası Yarışma Sinema Ustalarına Emanet

 

antalyffafis

Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisi Hugh Hudson başkanlığında Andie MacDowell, Rutger Hauer, Najwa Najjar, Nursel Köse, Wash Westmoreland ve Mirsad Purivatra’dan oluşuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 53. Uluslararası Antalya Film Festivali, Uluslararası Uzun Metrajlı Film yarışma filmleri, usta isimlere emanet. Sinema sektörünün dünya çapında saygın profesyonelleri, 16-23 Ekim tarihleri arasında festivalin Uluslararası Jürisi’nde bir araya gelecek.

Jüriye “İngiliz sinemasının Orson Welles”i olarak anılan, “Ateş Arabaları” filmiyle tanınan yönetmen Oscar sahibi HUGH HUDSON başkanlık edecek. Jüride görev alan diğer iki yazar-yönetmenden biri, Filistin sinemasının uluslararası platformlardaki ateşli temsilcisi NAJWA NAJJAR, diğeri “Bakire ve Hamile / Quinceañera” ve “Unutma Beni / Still Alice” filmleriyle tanıdığımız Amerikan bağımsız sinemasının önde gelen isimlerinden WASH WESTMORELAND.

Ridley Scott’ın “Blade Runner” filminden “Buffy the Vampire Slayer” dizisine dek birçok kült filmle ikon haline gelen RUTGER HAUER, “Seks Yalanları”, “Bugün Aslında Dündü”, “Yeşil Kart”, “Sosyeteden İnsan Manzaraları” misali unutulmaz filmlerin yıldızı ANDIE MACDOWELL, Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” filmiyle yıldızı parlayan, Kutluğ Ataman’ın “Kuzu”su ile 52. UAFF’de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Portakal kazanan NURSEL KÖSE 53. UAFF jürisinin oyuncu üyeleri.

Kısa zamanda uluslararası alanda haklı bir prestij elde eden ve bölgenin en önemli etkinliklerinden biri haline gelen Uluslararası Saraybosna Film Festivali’nin kurucusu ve direktörü, “Bir Zamanlar Anadolu’da” dahil birçok ödüllü filmin ortak yapımcısı MIRSAD PURIVATRA 53. UAFF jürisini tamamlıyor.

Uluslararası Uzun Metraj Jürisi; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Müzik, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerindeki Altın Portakal ödüllerini belirleyecek. En İyi Film’e 50 bin Euro tutarında para ödülü de verilecek.