24.08.2022

Aşk ile Bezeli 7 Siyah – Beyaz Film

İrem Zeynep KARAKAYA

1) You Can’t Take it With You – 1938

Stenograf Alice Sycamore, çalıştığı şirketin başkan yardımcısı da olan patronu Tony Kirby’e âşıktır. Seçkin şirketse patronunun açgözlü babası Anthony P. Kirby’ye aittir. Baba Kirby, silah ticaretinde tekel olmaya çalışmakta ve on iki blokluk bir bölgede son ev olan Alice’in dedesi Martin Vanderhof’un evini satın alması gerekmektedir. Martin Vanderhof ie para yerine arkadaş edinmeyi ve eğlenmeye önem veren anarşik ve uçuk bir ailenin reisidir. Tony, Alice’e evlenme teklif ettiğinde; basit ve çılgın ailesinin züppe Kirby’lerle tanışmasının zaruri olduğunu söyler, Tony kararlaştırılandan bir gün önce Alice’i ve ailesini ziyaret etmeye karar verir. Kaçınılmaz bir sınıf ve yaşam tarzı çatışması vardır, Kirby’ler Sycamore’ları küçümseyerek reddeder ve Alice, Kirby ailesinin hayatını değiştirerek, Tony ile olan ilişkisini bitirir…

2) Rebecca – 1940

“Last night I dreamt I went to Manderley again…”

Muhteşem açılış cümlesi ile başlıyor Rebecca filmi. Daphne du Maurier’in aynı isimli romanından uyarlanan Rebecca’da, şehrin gözde dulu Maxim de Winter’ın tanışmalarından kısa bir süre sonra sessiz sedasız evlendiği sıradan ve mahcup bir genç kızı, tanıyan herkesin büyük bir hayranlık beslediği ölen eşi Rebecca’nın hatıralarıyla bezeli devasa malikânesi Manderley’e getirmesi sonrasında yaşanan psikolojik bir sürece odaklanılır.

3) Casablanca – 1942

İkinci dünya savaşında direniş örgütünün lideri olan Victor Lazlow Alman konsantrasyonu kampından kaçarak Casablanca’ya gelir. Amacı önce Lizbbon’a oradanda ABD’yeiltica etmektir. Fakat bütün umutları şans eseri Casablanca’nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick’e bağlamıştır. Rick kaçış için gerekli olan pasaportları sağlayabilecek tek kişidir. .Öte yandan Ricky’in Victor’un yakalanması ya da öldürülmesi için gerekli nedeni vardır. Victor’un karısı Ilsa, Ricky bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır.