24.08.2022

ELEŞTİRİ: Aşk Sana Benzer

Hande Kara

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit, onlar yarım kalmış büyük bir aşkın kahramanları. Onlar Çalıkuşu’nun Feride’si ile Kamuran’ı. İzleyiciye zamansız veda eden dizinin hayranlarının birbirlerine çok yakıştırdığı bu iki ismi, bir sinema filminde bir araya getirmek oldukça mantıklı bir hamle. Ki Burak Özçivit de öyle düşünüyor olacak ki, başrolünde oynadığı Aşk Sana Benzer’in yapımcılığına da soyunuyor. Yönetmen koltuğunda Acı Aşk’tan hatırlayabileceğiniz A. Taner İlhan var.

Bir sırrı olduğu filmin ilk dakikalarında açık edilen Deniz, geldiği kasabada dondurmacıda çalışmaya başlar ve ilk günden kasabanın yerlilerinden Balıkçı Ali ile tanışarak, onu kendisine aşık eder. Bu aşkın imkansızlığını kendine ve Ali’ye anlatmaya çalışırken, bir bakar ki o da sudan çıkmış balığa dönmüş ve Ali’ye aşık olmuştur. Ancak Deniz’in ardında bıraktığı sır, bu büyük aşkı rahat bırakmayacaktır.

Oynadıkları dizilerde nispeten daha iyi performanslar sergileyen Evcen ve Özçivit çifti, iş “Aşk Sana Benzer”e gelince adeta donup kalmış gibiler. Senaryonun da onlara bu konuda hayli yardımcı olduğunu belirtmek gerek. Öyle sakil diyaloglarla yaşıyorlar ki aşklarını, gel de inan, gel de o aşkı hisset. Yardımcı oyuncuların başrollerden daha iyi iş çıkardığı Aşk Sana Benzer, hiçbir orijinal fikirle karşımıza gelmezken, sıkıcı bir durağanlıkta ve zaman zaman güldüren diyaloglarla ilerliyor. Malkoçoğlu’ndan kalma bıyıkları ile Ege’li delikanlıyı oynayan Burak Özçivit, Deniz’e kapılan Ali rolünde her ne kadar Fahriye Evcen’den daha inandırıcı bir oyun sergilese de, yine de sınıfta kalıyor.

Aşk Sana Benzer, biraz da kurgu kurbanı olmuş gibi. Yerli yersiz kesilen sahneler, hatalı atlamalar derken, karşımızda dağınık olduğu kadar da özensiz bir yapım varmış hissi doğuyor ister istemez. Yeşilçam’a taş çıkartan diyaloglardan bahsetmiyorum bile. Arkamıza böylesi bir cenneti fon alarak bir film çekiyoruz, aşk var işte, adam yakışıklı kız güzel, e bu kadarı yeter mantığından hareketle yola çıkılmış gibi duran Aşk Sana Benzer, yönetmen Taner İlhan’ın ilk iki filmi “Acı Aşk” ve “Kadın İşi”ni mumla aratıyor.

Fillmin müzikleri de öyle her telden çalıyor ki, zaten dağılmış sahnelerin üzerinde bir türküler çığrılıyor, bir Türkçe sözlü hafif batı müzikleri, bir Fahriye Evcen söylüyor, bir Yavuz Bingöl, bir Gülay. Keşke daha derli toplu bir müzik çalışması yapılsaydı da, belki o zaman cennet doğanın üzerine çalan şarkılarla, klip izliyoruz derdik. Bu arada Fahriye Evcen’in sesinden dinlediğimiz Benim Gözüm Sende şarkısını da ilk olarak Çalıkuşu’nda duyduğumuzu da dip not olarak ekleyeyim.

Eminim Çalıkuşu hayranları bu hafta sonu salonları dolduracak, ancak şuna emin olsunlar ki, Fahriye ile Burak’ın dizideki elektrikleri, bu filmde kesinlikle yok. Aşk kime benzer bir fikrim yok ama, bu filmin aşk filmine benzemediğine eminim.