03.05.2016

AUFF: Festival Günlükleri – 1 –

ankfest

Kaili Blues

Kaili Blues, hazmı zor temposu ve şiirsellik yaratmak isterken oluşturduğu yapaylığı ile izleyiciyi epey zorlayan bir yapım. Karakterlerin arasındaki bağları net ortaya koyan ama var olan dertler konusunda derinleme bir boyut kazandıramayan yönetmen, bu açığı kapatmak için son yıllar gözde olan plan sekans tekniğine yaslanmış. Filmin epey uzun bir süresinde ve muadillerinden farklı olarak yol kat ederek yapılan bu teknik her zamanki gibi cezbedici ve etkileyici ama içini biraz doldurmak ve hakkını verebilmek önemli. Bu noktada filmin biraz zayıf kaldığını söylemeli ancak keyif alacakların sayısı da az olmayacaktır.

Sarmaşıklar

Son dönem sinemamızın bazı dinamiklerini çok tekrarlayan ve detaylarda boğulan bir biçimi var filmin. Gerçeklik ile yapaylığın ortasını tutturamayan oyunculuklar ve senaryo çok parçalı bir hissiyat yaşatıyor. Düşük bütçe ve yerel bir yapım olduğu gerçeği bir nebze bu durumu hafifletebilir ama totalde filme karşı yapılabilecek değerlendirme bir amacının olduğu ama bunu diğer olumsuz dinamikler ile körelttiği olabilir. Orta ve üstü yaşlı, naif, rengini çok belli etmeyen karakterin odakta olduğu sinema sanırım biraz tatile çıksa iyi olacak.

sarmasiklar

Wild

Yalnızlık çeken bir kuru iltifata bile ihtiyacı olan genç bir kadın, aradığı ilişkiyi bir kurtta bulur. Tabii bu sadece ona olan bir tutku değil, modern yaşantı karşısında doğanın bir çekimidir. Oldukça estetik, bir o kadar kışkırtıcı ve etkileyici sahneler barındıran Wild, atmosfer yaratımında da farkını gösteriyor. Son yarım saati düşüşe geçen ve bu orjinalliği en basit mesajla biraz sekteye uğratan Wild, gösterildiği festivallerin en etki bırakan filmlerinden. Medeniyetin tek dişi kalmış canavar olduğu ve doğaya dönülmesi gerekliliğine inanıyorsanız sizi Wild izlemeye davet ediyorum.

Doğru Zaman

Sözcüklerin, zamanlamanın ve dürüstlüğün çok önemli olduğunu ve tüm bunların her şeyi  değiştirebileceğini anlatan harika bir film. Yönetmenin uzun ve sabit planları, gerçek zamanlı diyalogları ile birleşince de ortaya müthiş bir inandırıcılık çıkıyor. Bir de iki farklı davranış kodları ile hikayeyi değiştirince her şey yerli yerine oturuyor. Kesinlikle kaçırılmaması gereken, temposunun ağırlığına rağmen sizi etkileyecek bir ilişki anlatımı.