05.05.2016

AUFF: Festival Günlükleri – 3 –

ankfest

24 Hafta

Alman yapımı filmde bir stand-up sanatçısı ve sevgilisinin birliktelikleri konu alınıyor. Gayet güzel geçen hayatları yeni bir bebeklerinin olması heyecanı ile daha da güzel hale gelmiştir ama çocuğun down sendromlu oluşu onları tedirgin eder. Bununla da kalmayan süreç, çocuğun kalp rahatsızlığı geçirdiği bilgisi ile daha zor bir hale gelir. Yönetmen, bireylerin hem tek başlarına hem de aile olarak zorluklara göğüs gerebilme güçlerini masaya yatırır. Son derece steril ve fazlası eksiği olmayan anlatım ise çoğu izleyiciyi olumlu yönde etkileyecektir. Başyapıt beklentisine girilmeden izlenildiğinde sorunsuz iki saat sizleri bekliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=w8T6E8sQ5Tc

Grey Gardens

1975 yapımı ve bir klasik olan belgesel büyük bir malikanede yaşayan ve yaşları ilerlemiş anne kızı konu alıyor. Son derece garip, zihinsel olarak farklı ve oldukça agresif olan ikilinin gerçek halleri mi yoksa oyunculuk performansları mı olduğu filmi izlerken oluşan en büyük soru işaretlerinden biri. Hakkında yazılanları okumadan ilerseniz bu merak sizi finale kadar götürecektir. Yitip gitmiş gibi görünen hayatlar, olabildiğince gerçk ve objektif çekimler izleyiciyi de allak bullak edecektir.

Sarmaşık

Geçtiğimiz yılın en iyi yerli yapımı olan Sarmaşık, festival ve gösterim turlarına devam ediyor. Gemide geçen hikayede, kusursuz oluşturulmuş karakterler, bu karakterler üzerinden anlatılan dertler ve metaforlar, gerilimi bir an elden bırakmayan atmosfer ve muhteşem Nadir Sarıbacak performansı. İnsanların birbirine olan güveni ve tahammülsüzlüğe de günümüze ışık tutan seviyede. Bunlara sağlam müzik tercihleri ve etkilyici ir final de eklenince filmin etkisine kapılmaktan başka yol gözükmüyor.

Embrace of the Serpent

Aynı zamanda Kolombiya’nın Oscar adayı olan film, bir arayış üzerinden çıkılan bir yolculuğa odaklanıyor. Amazonlarda geçen ilk film özelliği bulunan Embrace of the Serpent, arkadaşlık ekseninde ilerlerken, uğradığı duraklarda din, zihin ve şiirselliğe de dokunuyor. Temposunun ağırlığı ve finalinin biraz uzun oluşu gibi dezavantajlarına rağmen filmden mutsuz ayrılmak olanaksız. Görselliğin kattığı keyif ise filmin en güçlü yanlarından biri olarak göze çarpıyor.

Memleket

Bir Anadolu öyküsü barındıran Memleket, yaşlı bir çift ve bakmakla yükümlü oldukları torunlarının küçük yaşamlarına konuk oluyor. Arada sırada yanlarına uğrayan Kıney ve musallat olan bir hırsızın varlığı ise hayatlarındaki tek hareket. Yönetmenin suya sabuna dokunmayan, hatta neredeyse elini sürmediği hikaye pek derinlik vaat etmiyor. Filmin derdinin ne olduğu konusunda birçok fikir ayrılığı yaşanabilir. Ya da ortaya bir şey çıkmayabilir. Tanınmış oyuncuların performansları filmin iyi yanlarından biri.