20.04.2016

Avcı: Kış Savaşı

huntsman Avcı

 The Huntsman: Winter’s War – Karlar Kraliçesi ve Dört Cüceler

Son yıllarda süper kahraman filmleri üst üste filme dönüşürken, masallar da payını aldılar. Çok bilinen çocuk masalları, farklı bakış açılarıyla izleyiciye sunulurken, fantastik öğelerle bezeli büyük bütçeli yapımlara dönüştüler. Tabii bu seriler tek filmle sınırlı kaldığı gibi, başarının gelmesiyle seriye dönüşmeleri de muhtemel oluyor. Pamuk Prenses uyarlaması olan “Snow White and the Huntsman” gişede cepleri memnun edince, yeni filmin gelmesi kaçınılmaz olmuştu. İlk film Pamuk Prenses ve Avcı’nın ilişkisi üzerine yoğunlaşırken, kötü kraliçe adeta filmin yıldızı olmuştu.

Yapımcılar ilk filmi tartmalarının ardından kötü kraliçe rolünde Charlize Theron ve avcı rolündeki Chris Hemsworth’ün filmdeki performanslarını iyi bulurken, pamuk prensesi oynayan Kristen Stewart’ın biraz rolüne oturmadığını fark etmişlerdi. Bu yüzden de Stewart ile yollar ayrıldı ve Avcı’nın hikayesi üzerine yoğunlaşmaya karar verildi. Bunun üzerine de Karlar Kraliçesi hikayesi de eklenince masallar arası transit geçişin olduğu yeni film “The Huntsman: Winter’s War” ortaya çıktı.

Filmin konusu kısaca şöyle özetlenebilir: Avcı yani Eric (Chris Hemsworth)’in geçmişine yolculuk yapıyoruz. Karlar kraliçesi Freya (Emily Blunt), geçmişinde tanıklık ettiği trajik bir olaydan sonra aşkın ve sevmek kavramlarını ülkesinde yasaklar. Bunu destekleyen herkesi cezalandıran taş kalpli bir insan haline gelir. Bu yüzden kendini fetihlere verir. Kendisine asker çocuklardan oluşan bir ordu yaratmaya koyulur. Bu çocuklar büyüdükleri zaman, kusursuz savaşçılara dönüşürler. Ancak bu savaşçılardan biri olan Eric ve en iyi kadın savaşçılardan Sara (Jessica Chastain) birbirlerine aşık olurlar. Bunun sonucunda Freya’nın hükmü acımasız olacaktır.

Aslında filmin hikâyesine uzaktan baktığımızda bir çocuk hikâyesi olmasına rağmen, bu yetişkinlere yönelik uyarlanan hikayedeki ögelerin olabildiğince acımasız ve korkutucu olduğunu fark ediyoruz. Sürekli ölen insanlar, yaratıklar ve kötülüğün kol gezdiği bir dünyada, artık masaldan bağımsız olarak ilerleyen hikaye, büyük bir fantastik şölene dönüşüyor. Özellikle içinde barındırdığı oyuncu kadrosuyla dikkatleri üzerine çekiyor.

the huntsman winters war

Önceden bahsettiğim gibi Chris Hemsworth ve Charlize Theron rollerine devam ederlerken, kadroya dahil olan Emily Blunt ve Jessica Chastain gibi oyuncular filme güç katıyorlar. Oyunculuk performansları açısından yer yer abartıya kaçsalar da, fantastik unsurlar ve muhtemelen CGI görseller yüzünden bu tip oyunculuğa hoş görüyle bakmakta yarar var.

İlk filme göre bu filmin farklarından biri de iki ana kötü karakterin filmin içerisinde yer alması denilebilir. Emily Blunt’ın canlandırdığı Freya ve C.Theron’un canlandırdığı Ravenna, kötü karakterleri canlandırmakta oldukça başarılı olduklarından olsa gerek, diğer oyunculuklar onların yanında zaman zaman vasat kalıyor.

Hikaye anlamında ilk filme göre daha oturmuş bir hikayesi olan yapım, aksiyon ve romantizm sahneleri bakımından meraklılarını oldukça tatmin edecek sahneler içeriyor. Klişe sahneler her Hollywood filminde rastladığımız ölçüde bu filmde de yerini alıyor. Nihayetinde daha çok popcorn sineması olarak tabir ettiğimiz daha çok eğlence sinemasına hizmet eden bir film olduğundan bu gibi şeyleri gözden gelebiliyoruz.

Filmin yönetmenliğini ilk filmini çeken ancak daha önceki görsel efekt çalışmalarıyla tanınan Cedric Nicolas-Troyan yönetiyor. Yönetmen, ilk filmin can sıkıcı yanlarını törpüleyerek, bu filmde yerinde tespitlerle filmi eğlenceli kılmayı başarıyor. İlk filmin en büyük sıkıntılarından biri de yedi cücelerin fena halde can sıkıcı olmasıydı. Her hareketleri tahmin edilebilir olduğundan, izleyici açısından farklı bir yenilik içermiyordu. İşte bu yüzden olsa gerek, bu filmde cüce nüfusunu düşürerek filmin daha akıcı olması sağlanarak doğru bir harekette bulunulmuş.

Sonuç olarak Avcı: Kış Savaşı adıyla Türkiye vizyonunda yerini alacak olan film, yerinde görsel efektleri ve dövüş sahneleri, iki kötü karakteri, daha az geveze cüceleri ve yıldız oyuncularıyla beklentileri tatmin edebilecek ölçüde eğlenceli bir seyir zevki sunuyor. Hem fantastik, hem de aksiyon filmi istiyorsanız, biraz da romantik bir sosla vizyonda size göre bir filmin olduğunu ve değerlendirmeniz gerektiğini söyleyebilirim.