03.02.2021

Azra Deniz Okyay Filmi Hayaletler’e Kazablanka’dan İki Ödül

Hayaletler’e Kazablanka’dan iki ödül

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği “Hayaletler”, dün sona eren Kazablanka Bağımsız Filmler Festivali’nden En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle döndü.

Geçtiğimiz hafta Çevrimiçi Film Eleştirmenleri Birliği (OFCS) tarafından ABD’de Henüz Gösterime Girmeyen En İyi 10 Film arasında gösterilen film, birliğin OFCS Ödülleri kapsamında belirlediği listede Christian Petzold, François Ozon, Gianfranco Rosi, Michel Franco, Sarah Gavron gibi yönetmenlerin son filmleriyle birlikte yer aldı. Tüm ülkede elektriklerin kesildiği bir günde geçen ve dört farklı karakterin birbirine kesişen hikâyelerini anlatan “Hayaletler”in başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir paylaşıyor.

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği “Hayaletler”, dün sona eren Kazablanka Bağımsız Filmler Festivali’nden iki ödülle döndü. Fas’ın Kazablanka şehrinde ilki düzenlenen festivalde, Azra Deniz Okyay En İyi Yönetmen seçilirken, filmin oyuncularından Dilayda Güneş de En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. 27-31 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında çevrimiçi gerçekleşen festivalin jüri başkanlığını, Fransız yönetmen, senarist ve yapımcı Manuel Sanchez yaptı.

Çevrimiçi film eleştirmenleri de “Hayaletler”i gösterdi

“Hayaletler” geçtiğimiz hafta da New York merkezli Çevrimiçi Film Eleştirmenleri Birliği (The Online Film Critics Society, OFCS) tarafından ABD’de Henüz Gösterime Girmeyen En İyi 10 Film (Non-U.S. Releases) arasında gösterildi. İnternet alanında üreten film eleştirmenleri tarafından oluşan birliğin 27.si gerçekleşen OFCS Ödülleri kapsamında açıklanan listeye “Hayaletler”in yanı sıra, Bassam Tariq’in “Mogul Mowgli” (Birleşik Krallık), Chaitanya Tamhane’nin “The Disciple” (Hindistan), Christian Petzold’un “Undine”, François Ozon’un “Summer of 85”, Gianfranco Rosi’nin “Notturno” (İtalya), Kôji Shiraishi’nin “A Beast in Love” (Japonya), Michel Franco’nun “New Order” (Meksika), Rose Glass’ın Saint Maud (Birleşik Krallık) ve Sarah Gavron’un Rocks(Birleşik Krallık) adlı filmleri seçildi.

Elektriklerin kesildiği o gün

Türkiye’nin tamamında saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatan filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaşıyor. Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk’ün üstlendiği filmin çok konuşulan müziklerini de bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

Filmin fragmanı