20.10.2018

Balkan Sineması’nda Bir Yolculuk

59. Selanik Uluslararası Film Festivali

1-11 Kasım 2018

Selanik Film Festivali Balkan coğrafyasının filmlerine özel bir bölüm ayırmakta. Balkan sinemasına bir bakışla Balkanların sosyal, ekonomik ve politik hayatının sinema dili ile bir panoraması diyebileceğimiz bu bölüm Balkan Survey bölümü. Direktörlüğünü ülkemiz sinemasını da yakından takip eden Dimitris Kerkinos’un yaptığı bölüm yirmi beş yıldır sinema meraklılarını Balkan coğrafyasının o yıl en çok ilgi gören flmleri ve yönetmenleri ile buluşturmaya devam ediyor. Hem uzun metraj hem de kısa filmler, bazen ilk filmini yapmış olan yönetmenler bazen de uzun yıllardır film yapan sinemacılar Balkan Survey’de beyaz perde ile buluşuyor. Balkan sinemasını takip edenler için Selanik’in Balkan Survey bölümü bulunmaz fırsat.

Türkiye’den Kelebekler ve Sibel

Balkan Survey’de bu yıl Türkiye’den Tolga Karaçelik’in Kelebekler filmi ile Çagla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin Sibel filmleri gösterilecek Kayıp ve ölüm üzerine üç kardeşin hikâyesine odaklanan Kelebekler filmi için yönetmen bu aslında büyümemişler üzerine bir film diyor. Film Sundance’de jüri büyük ödülünün sahibi olmuştu .

Sibel ise Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ve Ecümenik Jüri ödüllerini almış aynı zamanda Adana Film Festivali’nden de ödüllerle dönmüştü.

Yeni Romanya Sineması

Balkan Survey bu yıl Romanya Sineması’na ayrı bir bölüm ayırmış. Sekiz ikonik filmle Yeni Romanya Sineması Before The Wave Breaks bölümü ile Selanik’de olacak. Bunların arasında Romanya sinemasının kilometre taşlarından birini oluşturan ve Yeni Romanya Sineması’nın babası denebilecek yönetmen Lucian Pintilie (1933-2018), Çavuşesku rejimine karşı geldiği için sansürlenen gerçekçi filmi Reconstruction (1969)’dan, Alexandru Tatos’un gerçek yaşamla film dünyasındaki ilişkileri yansıtan Sequences (1982) ve Romanya’da komünizm sonrası dönemi perdeye yansıtan Nae Caranfil‘in ilk filmi Don’t Lean Out of the Window (1993) ve ondan birkaç yıl sonra Cristi Puiu’nun yaptığı Stuff and Dough (2001) bu bölümde gösterilecek filmler. Her iki yönetmen de günümüz Romanya sinemasına ışık tutan işler çıkarmışlardı.

Kısa Filmler de Selanik’te

Balkan Survey programının kısa filmler bölümünde Balkan coğrafyasından bu yıl dikkat çeken beş tane kısa film gösterilecek. Bunlardan biri Romanya’nın başarılı kısa film yönetmenlerinden 2016 yılında 28.İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’ne de konuk olan Bogdan Muresanu’nun The Christmas Gift isimli filmi. Film, Çavuşesku dönemine dair etkileyici bir kara mizah. Kısalar arasında ülkemizden Enes Yurdaün’ün Kıymık isimli filmi de var.