11.05.2018

Başka Sinema: Gaziantep Film Günleri

Birlikte Yaşamak Kavramı Ele Alınıyor

Başka Sinema – Gaziantep Film Günleri

Birlikte Yaşamak

24-27 Mayıs

Gaziantep Primemall Prestige

Başka Sinema ve Kültür İçin Alan işbirliğiyle gerçekleştirilen Gaziantep Film Günleri bu yıl ilk kez düzenleniyor. Birlikte Yaşamak alt başlığını taşıyan film programı, bu tema çerçevesinde yakın dönem dünya sinemasından öne çıkan ödüllü filmleri Gaziantepli sinemaseverlerle buluşturacak. 24-27 Mayıs tarihleri arasında Primemall Prestige sinemalarında gerçekleşecek gösterimlerin tümü Türkçe ve Arapça altyazılı.

Programdaki filmler günümü dünyasında süregelen savaşların etkisiyle ortaya çıkan zorunlu göç, mülteci sorunu ve değişen sınırlar yanında başka temalarla da ‘birlikte yaşamak’ kavramını ele alıyor. Aileleri ve daha geniş ölçekte toplumları bir arada tutan ya da koparan unsurlar bu filmlerin hikâyelerinde karşımıza çıkıyor. Savaş, aşk, dostluk, bellek, suçluluk duygusu, vb. temalar eşliğinde, tüm güçlüklere rağmen birlikte yaşamaya çalışan insanların ve hayvanların öyküleri sinemaseverleri bekliyor.

Programın açılışı 24 Mayıs’ta Malgorzata Szumowska’nın yönettiği “Yüz” ile gerçekleşecek. Bu yıl Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan “Yüz”, Türkiye’de İstanbul Film Festivali’nden sonra ilk kez Gaziantep Film Günleri çerçevesinde gösterilecek.

Filmler Türkçe ve Arapça Altyazılı Olacak

Yakın dönem Türkiye sinemasından bol ödüllü iki film de program çerçevesinde Gaziantep’te seyircilerle buluşacak. Ceylan Özgün Özçelik ilk uzun metrajlı filmi “Kaygı”nın 25 Mayıs’taki gösterimine katılarak seyircilerin sorularını cevaplayacak. “Körfez”in yönetmeni Emre Yeksan da filminin 26 Mayıs’taki gösteriminde izleyicilerle buluşacak.

Gaziantep Film Günleri çerçevesinde sinemaseverler Asghar Farhadi’nin Oscar ödüllü filmi “Satıcı”yı, Ildikó Enyedi’nin yönettiği ve geçen yıl Berlin’den Altın Ayı ödülüyle dönen “Beden ve Ruh”u, François Ozon imzalı “Frantz”ı, Oscar’a aday gösterilen ilk Lübnan filmi “Hakaret”i, Aki Kaurismäki’nin mülteci sorununa kendi özgü mizahıyla baktığı “Umudun Öteki Yüzü”nü ve Carla Simón’un bol ödüllü ilk filmi “’93 Yazı”nı da izleyebilecekler. Programda ayrıca uluslararası prömiyeri bu yıl Berlin Film Festivali’nde gerçekleşen “Zürafa” isimli Hollanda yapımı çocuk filmi ve Avrupa Film Akademisi’nin kısa film seçkisi de yer alıyor.

Gaziantep Film Günleri’nin ardından Kırkayak Kültür – Film Atölyesi Çarşamba gösterimleri Başka Çarşamba ile birleşerek her hafta çarşamba günü Gaziantep ve Diyarbakır’da özel Başka Sinema gösterimleri de düzenlenmeye başlayacak. 30 Mayıs’ta Mehmet Salih Demir’in yönettiği “Cano”, 6 Haziran’da ise Lynne Ramsay’nin yönettiği “Hiçbir Zaman Burada Değildin” filmlerinin gösterimleriyle başlayacak Başka Çarşamba gösterimleri yıl sonuna kadar devam edecek. Böylece Gaziantep ve Diyarbakır’daki izleyiciler her hafta Başka Sinema filmlerinden bir seçkiyi izleme imkânına ulaşacaklar. Ayrıca özellikle Türkiye yapımı filmlerin yönetmen ve oyuncuları Gaziantep ve Diyarbakır’a giderek izleyicilerle buluşacak ve filmleri üzerine sohbet edecek. Bu düzenli gösterimlerin her iki kentteki sanat sineması severleri biraraya getirmesi ve sadık bir izleyici kitlesi oluşması hedefleniyor. Bu film etkinliklerini takiben, Başka Sinema ve Kültür İçin Alan Gaziantep Film Günleri’ni şehrin kültür hayatının bir parçası hâline getirmeyi ve önümüzdeki yıllarda da bu etkinliği sürdürmeyi planlıyorlar.

Program

24 Mayıs

19:00 – Yüz (91′)

21:00 – Hakaret (112′)

25 Mayıs

12:00 – Zürafam (74′) *simültane seslendirme ile

14:00 – Satıcı (124′)

16:30 – ’93 Yazı (96′)

19:00 – Kaygı (94′) – Yönetmenin katılımıyla

21:30 – Beden ve Ruh (116′)

26 Mayıs

12:00 – Yüz (91′)

14:00 – Körfez (110′) – Yönetmenin katılımıyla

16:30 – Kısa Film Programı 1 (136′)

19:00 – Umudun Öteki Yüzü (100′)

21:00 – Hakaret (112′)

27 Mayıs

12:00 – Zürafam (72′) *simültane seslendirme ile

14:00 – Kısa Film Programı 2 (143′)

16:30 – Frantz (113′)

19:00 – ’93 Yazı (96′)

21:00 – Satıcı (124′)

Biletler – TAM: 10 TL ÖĞRENCİ: 8 TL