10.03.2017

Bir Emek Sineması Vakası da İngiltere’den

Emek Sineması utancı şimdi de Odeon Kensington’da.

Ülkemizde Emek Sineması‘nın başına gelenleri kuşkusuz hepimiz yakından takip ettik. Emek Sineması yasadışı bir şekilde yıkılmış ve yerine ofis, dükkan gibi yapılardan oluşan bir komplekse dönüştürülmüştü yakın zamanda. Bir de içerisine sahte Emek Sineması inşa edilerek, tarih ve kültür düşmanlığında pervasızlıkta son noktaya gelinmişti. Ülkemiz için unutulmayacak, büyük bir utanç olan bu olayın üzerinden çok geçmeden İngiltere’de de benzer bir durum ortaya çıktı.

Bu sefer hedefteki sinema Londra’daki Odeon Kensington…

Bu sefer hedefteki sinema Londra’daki Odeon Kensington… 1926 açılışlı art-deco sinema salonu Alfred Hitchcock’un ilk dönem filmlerinin ilk gösterildiği yer. Usta yönetmenin sık sık film izlemek için geldiği, arkadaşlarını getirdiği salon. İngiltere’nin gayrimenkul devlerinden biri sinema ve çevresindeki bölgeleri satın aldı ve apartman, ofis, dükkanlardan oluşan bir kompleks için yıkımlara başladı. Ülkemizde Emek Sineması’nı yıkanların söylediği yalan gibi “Komplekste sinema da yer alacak” denildi.

Friends of The Kensington isimli bir grup gönüllü, herkesi alarma geçirdi ve Hitchcock’un ailesi başta olmak üzere Ian McKellen, Kristin Scott-Thomas, Charles Dance, Jeremy Irons ve Richard Eyre gibi isimler Kültür Bakanlığı’na yıkımı hemen durdurması için nota verdi. Hitchcock ailesi yıkım durdurulduğu takdirde restorasyon için gereken ücreti sağlayacakları sözünü verdiler.