07.05.2016

Black Books

İngiliz dizileri bölüm sayısıyla, yayınlanma aralığıyla, mat renkleri, enteresan dekorları, genellikle iyi müzikleri ve en başta İngiliz aksanıyla yabancı dizi meraklısı herkesin kıyısından köşesinden girdiği bir yapı. Bu yapının en önemli alt başlığı ise şüphesiz İngiliz komedi dizileri. Farklı mizah anlayışları, ucuz komediden kaçınmaları, olay komedisi yerine durum komedisine ağırlık vermeleri İngiliz komedi dizilerinin ortak özellikleri olarak sayılabilir. Bu geleneğin 2000 sonrası için bayrak taşıyanlarının başında da Black Books geliyor.

Tanrım müşteriler! Neden kapıyı kilitlemedin?”

İngiltere’de Channel 4 kanalında 2000 – 2004 yılları arasında yayınlanan dizinin yaratıcıları aynı zamanda başrolde de karşımıza çıkan Dylan Moran ve başta The It Crowd ve Father Ted olmak üzere birçok başarılı İngiliz komedisinde katkısı olan Graham Linehan var. Her İngiliz dizisi gibi Black Books da sezon ve bölüm sayısı azlığıyla dikkat çekiyor. Bu durum başta diziyi izlemek için teşvik edici bir unsur olsa da diziyi izleyip sevdikten sonra en büyük düşmana dönüşüyor. Üç sezon toplam on sekiz bölümden oluşan Black Books da izleyiciye aynı dönüşümü yaşatıyor.

Black Books adındaki kitapçı dükkanının sahibi Bernard Black, yardımcısı Manny ve Bernard’ın yan dükkandaki arkadaşı Fran etrafında ilerliyor dizi. Bernard alkolik, asabi, gamsız kişiliğiyle bir kitapçının olması gerekenin tam zıttında bir profildir. Hayatındaki birçok şeyi umursamayan Bernard’ın umursadıkları arasında da “kitap satabilmek” yoktur. Tüm gününü elinde sigara/şarap, dükkandaki kitapları okuyarak geçiren çıkarcı Bernard’ı ise yardımcısı Manny’nin adeta bir iyilik timsali olması dengeler. Yan dükkandaki Fran ise sürekli umutsuz bir hayata tutunma çabası içinde olması ve mükemmel aşkı aramasıyla her gün karşımıza çıkan ve iyi okunarak harika betimlenmiş bir insan tiplemesi.

Walkman ve cep telefonu yasak!

Kapıya asılı levhanın iki tarafında da KAPALI yazan Black Books, dünyanın en ilginç kitapçılarından. Daha önce hiç İngiliz mizahına bulaşmadıysanız bu işe zirveden başlamak için en doğru tercihlerden. İyi seyirler…