25.10.2016

Black Mirror 3. Sezon

black-mirrorGösterildiği iki sezon ve artı yılbaşı özel bölümünde fırtınalar koparan Black Mirror dizisi, uzun süren sessizliğini Netflix’in diziyi satın almasından sonra dindirmişti. Nitekim çeşitli söylentiler çıksa da, dizinin üçüncü sezonu sessizce izleyicilere sunuldu. 6 bölümden oluşan yeni sezon, birbirinden farklı konularla izleyicilere sunulan 3. Sezon’da dizinin Netflix’e transfer olmasından kaynaklı olarak Hollywood takviyeli bir sezonla karşımıza çıktılar. Bir İngiliz dizisi olduğundan aynı ülkenin vatandaşlarının genelde oyunculuk sergilediği dizide, bu sezon pek çok ABD’li oyuncuyu görmek mümkün.

İlk izlenimlere baktığımızda dizinin yeni sezonunda çeşitli tepkiler aldığını görüyoruz. İlk iki sezondaki 3’er bölümlük sezonlar, hikaye bakımından daha düşünülerek senaryolaştırılmıştı. Her hikaye birbirinden vurucu noktalara değinirken, bulunan fikir gerektiği gibi geliştirilmişti. Ancak yeni sezonun en büyük sorunu olarak her bölümdeki fikrin yeterince geliştirilmediği dikkatimizden kaçmıyor. Kimi bölümler kağıt üstünde fikir olarak iyi görünse de, final bölümüne sağlıklı bir şekilde gelemiyor. Bunun neticesinde de daha sıradan bölümler izlediğimizi söylemekte fayda var.

Teknolojinin insanlar üzerindeki etkilerini, bir anlamda kabus şeklinde yansıtan Black Mirror, yeni sezondaki bölümlerde ya klişe seçimler yapmış, ya da eleştirdiği noktada kendine çelme takarak tökezlemesine yol açmış. Bu nedenle de serinin takipçilerinin yeni sezonda biraz hayal kırıklığına uğradığını söyleyebiliriz. Öne çıkan bölümler konusunda ise herkes neredeyse farklı bir bölümü öne çıkarıyor. Çünkü tüm bölümleri düşündüğümüzde açık ara ayrıksı bir bölümün olmadığı farkedilen bir nokta… Her bölüm kendince farklı görünmeye çalışırken, getirdiği fikirler ve yeniliklerden çok yönetmenlerinin gerçekleştirdikleri stil farkı olarak farklılıklar gösteriyorlar.

O halde kısaca altı bölümü değerlendirelim.