07.05.2016

Blindspot’tan İlk İzlenimler

Televizyonlarda sezonun açılmasıyla tatile giren tonlarca dizinin yeni sezonlarının başlamasının yanında birçok yeni dizi de karşımıza çıkıyor. Sit-com ve polisiye ise dizilerde en çok görülen türler. Bu türlerde her sene öne çıkan iki üç dizi oluyor genelde, NBC dizisi Blindspot’un da polisiye türünde bu senenin ses getiren dizilerinden biri olması bekleniyor.

Blindspot, hafızasını kaybetmiş halde Times Meydanı’nın ortasında bulunan ve tüm vücudu dövmelerle kaplı olan bir kadının FBI ile birlikte geçmişini bulma hikâyesini konu alıyor. Dövmelerin anlamını araştırırken bunun aynı zamanda bir suç haritası olduğunun keşfedilmesiyle Jane – FBI arasında garip bir çıkar ilişkisine dönüyor olay. Başrollerinde Sullivan Stapleton ve Jaimie Alexander’ın olduğu dizi, konusu bakımından Bourne serisine benzetilse de o derece nitelikli bir yapım olabilir mi orası meçhul.

Konusunun geçmişin bilinmezliği ve dövmelerin sırrı olması Blindspot’un bir süre sonra senaryo sıkıntısı çekme ihtimalini yükseltiyor. Benzeri dizilerde bu durumu defalarca gördük. Çoğu polisiye işte karşımıza çıkan klişeler Blindspot’ta da var. Dizi her ne kadar gizem üzerine kurulu olsa da bölüm içi olayların tahmin edilebilirliği çok yüksek ve diyaloglar çok sığ kalıyor. Tüm bu eksiklere rağmen Blindspot ilk bölümün aldığı reytingle epey ses getirdi. Bu reytingin kalıcı olup olmayacağını ise zaman gösterecek.