07.05.2016

Bloodline

“Biz kötü insanlar değiliz, ama kötü bir şey yaptık”

Yıllardır görmedikleri bir kardeş – oğlun geri dönmesi bir aileyi ne kadar etkiler? Geri dönerken yanında ailenin yıllarca üstünü örttüğü sırları da getiriyorsa eğer epey çok. Netflix’in 13 bölümlük aile draması Bloodline’ın yaratıcıları Damages’den hatırlayacağımız Glenn ve Todd A. Kessler kardeşler. Başrollerdeyse Kyle Chandler, Ben Mendelsohn, Sissy Spacek gibi isimler var. Dizi, Florida’da otel ve turizm alanında hizmet veren Rayburn ailesini konu alıyor. Bulundukları bölgede sevilen, saygın bir aile olan Rayburnler, yıllar sonra ortaya çıkan büyük oğul Danny’nin dönmesiyle kademe kademe kırılmaya başlar. Çünkü Danny, ailenin geçmişe gömdüğü sırları hatırlatacaktır.

Bol bol flashback ve flashforward’lara başvurulan Bloodline, sonunu daha ilk bölümden verip geri kalan bölümlerde o aşamaya nasıl gelindiğini adım adım gösteriyor. Danny’nin kardeşleri John, Meg ve Kevin’la ve anne – babasıyla olan ilişkisi ayrı ayrı işlenirken ailenin sırtında taşıdığı sır da bu ilişkilerle paralel çözülüyor. Tüm bu ana hikâyenin yanına, Danny dışındaki üç kardeşin özel hayatlarındaki sorunlar da yan hikâyeler eklenip Danny gelmeden önceki mutlu ve sorunsuz aile yerini tam tersi bir karamsarlığa bırakıyor.

***bu bölüm diziyle ilgili detay içerir***

Bloodline her ne kadar başarılı bir aile draması ve ağır temposuna rağmen sürükleyici bir dizi olsa da olumsuz tarafları da yok değil. Danny’nin küçük kardeşi Sarah’yı tekneyle gezintiye çıkarması sonucunda Sarah’nın ölümü ve bu olayın aile fertlerine etkisi üzerine kurulan dizi, bu temelin altını doldurmakta pek başarılı değil. Eve dönüşünde babası dışında (Sarah’nın ölümünden sonra babası Danny’i sakat bırakacak derece döver) kimseyle sıkıntısı olmayan Danny, kardeşlerinin bu dayak sonrası polise yalancı şahitlik yaptığı kasetleri öğrenince adeta tüm aileye düşman kesilir. Bu 180 derece dönüş fazla basit ve aceleci kaçmış. Ayrıca yan hikâye olarak sunulan diğer kardeşlerin özel yaşamları; John’un dedektif oluşu, Meg’in sevgilisini aldatması, Kevin’ın boşanması vb. durumlar aslında diğerlerinin de başta gözüktüğü gibi sorunsuz olmadıklarını belirtmek için koyulmuş ama havada kalmış hikâyeler. Böyle olunca izleyen ana hikâyeden de kopuyor. İleri – geri dönüşlerle olayın başını ve sonunu dizinin ortalarında öğreniyoruz ama o boşlukların doluşu tatmin edici düzeyde olmuyor.

***bu bölüm diziyle ilgili detay içerir***

Sezon finalinde olay her anlamda çözülmesine rağmen final sahnesiyle ikinci sezona da göz kırpan dizinin yeni sezonu 2016’da gelecek. Bu hikâyenin üzerinde ne şekilde devam edileceği ve başarılı olup olmayacağı şüphe uyandırsa da yeni sezon haberi şu an için sevindirici diyebiliriz. Beklemedeyiz…