05.05.2016

Bu Dünyadan Bir “Şarlo” Geçti

Dünya sinema tarihinin en büyük değerlerinden biri olan Charlie Chaplin, 80’in üzerinde filmde rol alarak insanların dünyasına beyazperdeden girmeyi başarmış ve “Altına Hücum, Şehir Işıkları, Büyük Diktatör, Asri Zamanlar, Sirk ve Sahne Işıkları” gibi başyapıtlara imza atmıştır. (ki bunlardan Şehir Işıkları (City Lights), sesli film döneminden sonra yapılan en büyük Chaplin eseri kabul edilmektedir ve ayrıca Orson Welles’in en sevdiği filmler listesinde tepede yer almaktadır.)

Chaplin, filmlerinde yaşadığı dönem için imkânsız olarak görülen mizansenlere ve koreografilere yer vererek sinemada çığır açmış, “sessiz sinema” denilince dünyada akla gelen ilk kişi olmayı başarmıştır. Yarattığı “Şarlo” karakteri ise Chaplin’le özdeşleşmiştir.

Chaplin’in sinemasında komedi filmlerinde bulunması gereken tüm unsurlar yer aldığı gibi heyecan da eksik olmaz dramatik unsurlar da. Mimikleriyle hislerini açığa vurabilen ve o yüz hareketiyle izleyicinin yüreğini burkabilen Chaplin’i doğum gününde hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

“Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir. Bu, alkışı olmayan tiyatronun perdesi kapanmadan; gülün, şarkı söyleyin, dans edin, âşık olun… Hayatınızın her anını değerlendirin.”

Charlie Chaplin

1977’de bir Noel gününde hayata veda eden Chaplin’in filmlerinden, en popüler olanları da dahil, 65 tanesi internet üzerinden izlenebiliyor.

Doğum gününde onu filmleriyle anmak isteyenlere…