24.08.2022

Bu İsmi Daha Çok Duyacağız: Mackenzie Foy

Halil İbrahim Sağlam

Hollywood’ta genç oyuncuların sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. Daha henüz 4-5 yaşındayken kamera karşısına geçip yıllar içerisinde usta oyuncularla çalışarak büyük bütçeli prodüksiyonlara transfer olan birçok yeni isim var. Hatta bazıları zamanla oyunculuklarını o kadar geliştirdiler ki, 20’li yaşlarının başlarında onlarca ödül kazanıp kuşağının en iyi oyuncuları haline geldiler. Günümüzde doruk noktalarından birini yaşadığını söyleyebileceğimiz bu genç oyuncu sirkülasyonunu 10 – 18 yaş arası çocuk oyuncular ve 20 – 25 yaş arası genç oyuncular olarak ikiye ayırmak gerekiyor.

Yıllara yayılan Harry Potter serisiyle ünlenen Daniel Radcliffe (25) ve Emma Watson (24) artık önemli projelerde başrol olarak yer almaya devam ediyorlar. Özellikle Emma Watson’un geleceği çok parlak gözüküyor. Küçük yaşlarda Denzel Washington,  Robert De Niro, Tom Cruise, Sean Penn gibi aktörlerlerin yanında “çocuk oyuncu” işlevini yerine getiren Dakota Fanning (20) artık başrollerde oynatılan başarılı bir genç oyuncu. Henüz 13 yaşında Atonement (2007) ile çok önemli bir çıkış yapan Saoirse Ronan (20) da kuşağının en iyilerinden, hatta geleceğin Meryl Streep’i olarak görüldüğü bile söyleniyor. The Butterfy Effect (2004)’te Ashton Kutcher’ın çocukluğunu canlandıran Logan Lerman (22), ard arda gişe filmlerinde başrolde yer almaya devam ediyor. En son Fury (2014)’deki performansıyla Oscar adaylığı alabileceği bile konuşuluyor. Panic Room (2002)’da Jodie Foster’ın yanındaki çocuk oyuncu olarak bilinen Kristen Stewart (24), Twilight serisiyle şaha kalkan ününü şu sıralar ödül alabilecek projelere çeviren yetenekli bir oyuncu, keza We Need to Talk About Kevin (2011)’le büyük bir çıkış yapan Ezra Miller (22) da Heath Ledger kalibresinde bir oyuncu olacağının sinyallerini vermeye devam ediyor. Shailene Woodley (22) ve Jennifer Lawrence (24) ise kuşkusuz bu saydığım isimler arasında en ünlüleri ve en yeteneklileri. Özellikle Lawrence en iyi kadın oyuncular arasında usta isimlerle bile karşılaştırılabilecek güçte bir oyuncu, zira şimdilik 24 yaşına Oscar ödülü dahil olmak üzere toplam 106 ödül sığdırdı.

Günümüzün çocuk oyuncularından çoğunun ise gelecekte bu saydığım isimlerin yanına yerleşeceği, hatta bazılarının onları bile geçeceği aşikar. Elle Fanning (16), Hailee Steinfeld (17), Chloe Grace Moretz (17), Asa Butterfield (17), Kodi Smith MchPee (18) ve Abigail Breslin (18) gibi isimler daha şimdiden başrollerde yer alan ve gelecek için fazlasıyla ümit vadeden oyuncular. Özellikle Chloe Grace Moretz ve Elle Fanning’in geleceğin Shailene Woodley ve Jennifer Lawrence’ı olacaklarını düşünmek mümkün. 14 yaşındaki Mackenzie Foy ise tüm bu saydığım oyuncular arasındaki en küçüğü. 10 Kasım 2000 doğumlu olan Foy, şu sıralar vizyonda olan ve sinema tarihinin en iyi bilim kurguları arasına adını yazdıran Interstellar’da Matthew McConaughey’nin kızını ve Jessica Chastain’in küçüklüğünü oynuyor.

Foy, henüz 9 yaşındayken ilk olarak Flashforward ve Hawaii Five-0 gibi popüler dizilerde bölüm oyuncusu olarak yer aldı. Esas çıkışını ise 2011 ve 2012’de Twilight serisinin Breaking Dawn Part:1 ve Part:2 filmlerinde Edward ve Bella’nın kızları olan Renesmee karakteriyle gerçekleştirdi. Yine 2012’de o yılın en “underrated” animasyonlarından biri olan Ernest and Celestine filminde Celestine’i seslendirdi. Twilight gibi “teenage” kitleye oynayan bir çıkıştan sonra ise daha çocuk yaşta kariyerini şekillendirecek bir film seçimine girdi. Önce 2000’lerin en iyi korku filmleri arasında gösterilen James Wan imzalı The Conjuring (2013)’te yer aldı. Hemen ardından ise David Baldacci’nin romanından uyarlanan Wish You Were (2013) filminde usta oyuncu Ellen Burstyn ile birlikte oynayarak ilk başrolüne imza attı. Kuşkusuz kariyerine esaslı bir yön verecek olan film ise bu yıl vizyondaki Interstellar filmi. Interstellar’ın ardından kendisine gelecek tekliflerin misliyle çoğalacağını ve kendisini yan rollerde oynayan çocuk oyuncu klasmanından, daha küçük yaşta başrollere transfer edeceğini öngörmek hiç de zor değil. “Mackenzie Foy” ismini bir kenara yazın, zira ilerleyen yıllarda ismini daha çok duyacağız.