23.04.2018

Cem Yılmaz Filmleri

Öner GÜNDOĞDU

A.R.O.G (2008)

Senaryosunu Can Yılmaz ile birlikte yazdıkları G.O.R.A’nın devamı niteliğinde olan A.R.O.G’un yönetmen koltuğunda ilk filmden farklı olarak Ali Taner Baltacı ile birlikte Cem Yılmaz’ın da olduğu görülüyor. Film, ilk filmdeki karakterlerin dünyada maceralarını anlatırken, Komutan Logar’ın oyununa gelip zaman makinesiyle bir milyon yıl öncesine gönderilen Arif’in evine dönme çabaları etrafında gelişiyor.

Cem Yılmaz, film boyunca dönemin popüler kişi ve olaylarını filmin içine başarılı bir şekilde yediriyor. Örneğin, filmin çözümü ve büyük bölümünde futbolun kullanılması ve diyaloglarda özellikle gençlerin aşina olduğu kavramların yer alması izleyicilerin filmle bağ kurmasını kolaylaştırıyor ve keyiflendiriyor. Futbol bölümünün biraz uzun tutulması seyirciyi sıkma potansiyeli taşısa da içinde barındırdığı sürprizlerle izleyenleri eğlendiriyor. A.R.O.G’un teknik açıdan ve kostümleriyle de iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz. Cem Yılmaz’ın hayat verdiği iki karakter dışında, yan karakterlerin filmde belirgin bir ağırlığı olmaması, neden A.R.O.G’a Cem Yılmaz filmi dendiğini açıklıyor.

Festivallerde yarışıp, ödül almak gibi bir derdinin olmadığını bildiğimiz veya sinema bilgisinin sağlam olduğunu ve sinemaya büyük saygısının olduğunu hissettiğimiz Cem Yılmaz, A.R.O.G gibi filmleriyle sinemayı piyasanın malzemesi haline getirmiyor mu sorusunu sordurtuyor. Filmlerinde kullandığı reklamlarla birlikte stand-up şovunu sinema perdesine aktaran (dört milyona yakın kişi izledi) Cem Yılmaz’ı bu yönüyle de düşünmenin ve tartışmanın önemli olduğunu söyleyebiliriz.