25.10.2017

Christopher Walken: Şans Eseri Oyunculuk Yapmaya Başladım

Çocukluğum New York’ta Geçti

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’ne katılan ABD’li aktör Christopher Walken, festival kapsamında Antalya Kültür Merkezi Perge Salonu’nda, 1990 yapımı New York’un Kralı (King Of New York) filminin gösteriminin ardından düzenlenen söyleşide filmin, çocukluğunu yaşadığı New York’da geçtiğini, filmde görülen sahnelerin kendi çocukluğunun geçtiği sokaklar gibi olduğunu belirtti.

Festivalde “Onur Ödülü” verilen ABD’li oyuncu Walken, teklif gelmesi halinde Türkiye’de çalışmak istediğini söyledi.

Ailesinin İskoçya’dan ABD’ye göç ettiğini dile getiren Walken, o zamanlar maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının dans kurslarına gittiğini, kendisinin de bu kurslara katıldıktan sonra birkaç müzikalde ufak rolde oynayarak “ekmek parasını” kazandığını ifade etti. Walken, müzikal ve kumpanyalarda oynadıktan sonra bir filmde ufak bir kol kaptığını, sonrasında ise 5 yıl hiçbir teklif alamadığını, aradaki bu süreyi de tiyatro oyunlarıyla doldurduğunu kaydetti.

Walken, genç oyunculara tavsiyeleri yönündeki soru üzerine, “Tek bir tavsiyem var, her zaman emniyet kemerinizi takın.” şeklinde esprili bir yanıt verdi.

İnsanların tarih boyu hikaye anlattığına vurgu yapan Walken, “İnsanlar hikaye anlattıkça, sinema da izlenmeye devam edecek. Önceden makaralı filmler kullanılırdı. Şimdi her şey dijital. Sinema değişmiyor, teknoloji değişiyor. Önceden filmleri para verip sinemada izlerdik, şimdi bilgisayarlar, tabletler gibi birçok yerden izleyebiliyoruz, belki ileride hologramdan izlenecek. Sinemanın insanlara ulaşma yolu değişebilir ama insanlar sinema izlemeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.