19.06.2017

Çin’de Alien: Covenant’a Homofobik Sansür

Çin’de Alien: Covenant’a Homofobik Sansür

Çin’de yerli ve yabancı sinemaseverler ikisini de Fassbender’ın oynadığı  Walter ve David’in öpüşme sahnesinin kesildiğini hemen fark ettiler.

 Çinli sinemaseverle R-rated Hollywood filmlerinden büyük oranda sahne kesilmesine alıştılar.

Bu yılın başında Logan’dan 14 dakika, Resident Evil: Son Bölüm’den 8 dakika kesildi. Bu filmlerde rahatsız edici sahneler sansürsüz şiddet ve kanlı sahnelerdi.

Alien: Covenant’ta kesilen 6 dakikanın arkasında da aynı mantık vardı ama Alien’ın durumunda olay kan gölü sahnelerinden daha fazlası, Michael Fassbender’ın çok konuşulan kendisiyle yaptığı eşcinsel öpüşme sahnesi kaldırıldı.

Şangay’da bir reklam ajansında asistan olan Yu “Diğer kesilen sahneleri fark etmiyorsunuz ya da kesildiğini bilmiyorsunuz fakat bir eşcinsel öpücüğün eksikliğini hemen hissedebilirsiniz” dedi.

Çin’in eşcinsel içeriklere karşı tavrı her zaman belliydi, yönetmeni Ang Lee’nin ülkedeki statüsüne rağmen Oscar kazanan Brokeback Mountain’in yayınlanmasına izin verilmemişti. Eşcinsel içeriklerin düzenli olarak televizyonlardan kaldırılmasına rağmen Disney’in canlı çekim Güzel ve Çirkinin’deki çok tartışılan eşcinsel sahneleri kesilmemişti.  Hatta, Pekin otoriteleri bu müsamaha ile gurur duyup, Çin Komünist Partisinin resmi gazetesiyle şöyle bir tweet atmışlardı: “#GüzelveÇirkin deki tartışmalı eşcinsel sahnesi  kesilmedi…  reşit olmayan izleyiciler için refakatçiye gerek yoktur.”

Haber: İrem Yurtsever