22.11.2016

Çocuk Filmleri Festivali Eskişehir’de

cocuk_film_festivali_Afis

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen Çocuk Filmleri Festivali, 13. yılında, 29 Kasım – 2 Aralık 2016 tarihleri arasında Eskişehirli çocuklarla buluşuyor. Ödüllü animasyon filmlerinin ücretsiz olarak gösterileceği ve çocuklarla atölye çalışmalarının gerçekleştirileceği festivalin açılışı; 29 Kasım Salı günü saat 13:00’da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Dünyada ödül almış animasyon filmlerin ücretsiz gösteriminin yanı sıra, hikaye anlatımı ve animasyon atölyelerinin de gerçekleşeceği 13. Çocuk Filmleri Festivali’nin açılış töreni sürprizlerle başlayacak. 29 Kasım 2016, Salı günü 13:00’da EBB Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek törende çocuklar önce; Toronto Uluslararası Film Festivali 2015’te En İyi Kısa Animasyon Ödülü’nü kazanan “Deniz Tutkusu” (Jonas on the Sea) adlı açılış filmini izleyecekler. Aynı zamanda Türkiye’de bir ilke imza atan festival, açılış filmini Sesli Betimleme Derneği ile işbirliği çerçevesinde yeniden düzenleyecek. Böylece, açılışa katılacak görme ve işitme engelli çocuklar da filmi akranlarıyla birlikte izleme imkanı bulurken, Türkiye’de ilk defa bir uluslararası animasyon filmi sesli betimlemeli olarak gösterilecek. Çocukların ve ailelerinin ücretsiz katılabileceği tören, “Palyaçonuz ile Neşeli Oyunlar”, “Uzaylı Kız ile Yüz Boyama” gibi eğlenceli bölümlerin yer aldığı Açılış Partisi ile devam edecek.

deniz-tutkusu-afis

Etkinlikler

Festival kapsamında Gökhan Mutlay tarafından, 29 Kasım Salı günü saat 10:00’da, Yarışma Filmleri Ana Jüri Atölyesi düzenlenecek. Açılıştan önce gerçekleşecek atölyenin ardından, yaşları 7-12 arasında değişen Çocuk Jürisi, festivalin yarışma bölümündeki filmler arasından “En İyi Film”i belirleyecek. Çocuk Jürisi, açılış töreninde sahnede hem birinci seçilen filmi açıklayacak, hem de neden bu filmi seçtiklerini anlatacaklar.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen 13. Çocuk Filmleri Festivali’nde; dünya çapında ödülller almış toplam 30 film Eskişehirli çocuk izleyicilerle buluşacak. Her gün ücretsiz olarak gösterilecek olan animasyon filmleri, önceki yıllarda olduğu gibi yine Masalcı Abla Fulya Aksular tarafından seslendirilecek. Masalcı Abla, diyalogsuz olan bu filmleri çocuklar için hikâyeleştirerek anlatacak.

13. Çocuk Filmleri Festivali’nde ayrıca 30 Kasım Çarşamba günü 15:00-17:00 saatleri arasında Gökhan Mutlay ile Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, 1 Aralık Perşembe günü 15:00-17:00 saatleri arasında ise Anadolu Üniversitesi işbirliği ile Animasyon Atölyesi gerçekleştirilecek. Arş. Gör. Yasin Arslan ve Arş. Gör. Rıdvan Çevik yönetiminde, Ahmet Cihat Etlibaş’ın teknik desteğiyle, çocukları animasyon filmlerin nasıl yapıldığı hakkında bilgilendirme amacıyla düzenlenen Animasyon Atölyesi’nde, sunumlara ek olarak uygulama çalışmaları da yapılacak.