25.06.2016

Come Fly With Me

Come Fly With MeYayın hayatları kısa sürmesine rağmen yıllar geçtikçe değeri artan, tadı damakta kalan birçok dizi var. Reyting kaygısı, teknik kadrodaki anlaşmazlıklar, yeterli şansın verilmemesi gibi sebepler, aynı döneme ait pek çok işten daha kaliteli olan serilerin sonunu getirdi, getiriyor. Bu azınlık kitlenin çoğunluğu ise az sezon daha az bölüm mottosuna sahip İngiliz dizilerinden oluşuyor. 2010’un sonlarına doğru BBC One‘da yayımlanan ve yalnızca altı bölümden oluşan Come Fly Withe Me gibi.

Matt Lucas ve David Walliams. İki ingiliz komedyenin başrolünde olduğu dizi havayolu ulaşımı sektöründeki yaşantıyı, sorunları ve ilişkiyi absürt bir dille sunuyor. Dizinin değerini artıransa bambaşka karaktere sahip olmasına rağmen bunların yalnızca iki kişi, Lucas ve Walliams, tarafından canlandırılması. İkilinin makyaj, peruk ve kıyafet değişimiyle oluşturduğu birbirinden farklı tiplemeler görsel açıdan başarılı olmasının yanı sıra günlük hayatta karşımıza çıkan insan tiplerine yapılmış başarılı bir gözlem. Karakterlerin overacting yaparak abartı bir dille sunduğu durumlar aslında her gün karşılaştıklarımızdan pek de farklı değil.

Havayolu şirketi sahibi Omar Baba, mülteci/göçmen memuru Ian Foot, pist görevlisi Taaj, havalimanı kahvecisi Precious, pilot olmak için fast food zincirinde işe başlayan  Tommy…  Yalnızca altı bölümde bir sektörü ustaca eleştirmeyi başaran Come Fly With Me, Matt Lucas’ın isteği üzerine ikinci sezonunu göremedi. Yine de kalitesi ve internette dolaşan efsane sahneleriyle ünü kulaktan kulağa yayılmaya devam ediyor.