07.05.2016

Curb Your Enthusiasm

curb your enthusiasm“The show about nothing” Televizyon tarihinin en iyi sit-com’larından biri olarak gösterilen Seinfeld‘in sloganı. “Hiçbir şey hakkında bir komedi dizisi”. Seinfeld’in arkasındaki isim, baş yazarı ve yapımcısı Larry David. Günlük hayatta karşılaştığımız küçük ama sinir bozucu sorunları, küçük obsesifliklerin büyük problemlere yol açmasını temeline alan Seinfeld, bu özgün yapısı ve iyi oluşturulmuş karakter matematiğiyle mizahta zirveye çıkmayı başardı. 17 Ekim 1999’da ise HBO‘da Larry’nin bir saatlik Larry David: Curb Your Enthusiasm programını yayınlandı. Seinfeld’ten alışık oldukları mizahın izlerini bu yapımda da gören izleyiciler olumlu geri dönüşleriyle Curb Your Enthusiasm’ın diziye dönüştürülmesini sağladı.

Curb Your Enthusiasm’da kendini canlandıran Larry David, yıllarını verip yaşlandığı televizyon sektöründe, Hollywood’da yaşadıklarını ve özel hayatını anlatıyor. Bunu yaparken de Seinfeld’ten alıştığımız durum komedisinin dozunu artırıyor. George Costanza karakterini oluştururken kendinden yola çıkan David, Curb Your Enthusiasm’da bunu ne denli başarılı yaptığını kanıtlıyor. George’un dışında Jerry Seinfeld’in ince takıntıları ve Kramer’ın absürt fikirleri de dizideki Larry’de vücut buluyor. Takıntıları, inatçılığı ve bahtsızlığı yüzünden başına gelmedik kalmayan Larry’nin yaşadıkları şeklinde özetlenebilecek dizi, sekiz sezon gibi uzun bir yayın süresine sahip olmasına rağmen zekice yapılmış gözlemlerin basit gösterimiyle kalitesini hiç bozmuyor.

Curb Your Enthusiasm’ın başarısının bir diğer sebebi ise diyalogların doğaçlamayla ilerlemesi. Oyunculara yalnızca sahnenin genel fikri anlatılıyor ve zaten dizide bir çoğu kendini canlandıran kişilerden konuşmaları bekleniyor. Diziyi izlerken bazen kendini oldukça net belli eden bu durum, sahnenin daha gerçekçi olmasına ve durum komedisinin güçlenmesine sebeb oluyor.

Sosyal farkındalık sahibi olmasaydım olacağım kişinin kurgulanmış hali” dizideki Larry için bu şekilde konuşan Larry David, ufak abartmalar dışında birebir kendini oynadığını vurguluyor. Din, ırkçıllık, cinsiyetçilik, cinsel tercih, engelli insanlar, toplum içindeki normlar, sosyal ortamlarda karşılaşılan gariplikler gibi hassas konulara adeta bodoslama giren dizi, Larry David’in Seinfeld’te istediği ölçüde yapamadığı mizahı gerçekleştirmesini sağlıyor. Hatta bir bölümde geçen İsa’nın resmi üzerine idrar sıçraması ve kadının bunu gözyaşı sanmasını konu alan sahne büyük tepkilere yol açmış, HBO “Mizah her zaman eğlencelidir ve kesinlikle zararlı olamaz.” şeklinde açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Neredeyse tüm Seinfeld kadrosunu konuk oyuncu olarak bulunduran Curb Your Enthusiasm, yalnızca Seinfeld severler değil, Louis CK ve Ricky Gervais tarzı ofansif mizahtan hoşlananların mutlaka izlemesi gereken bir dizi. Sınırlamasız ve konusuz, mizahın en doğal hali.