07.05.2016

DİZİ: Damien

The Omen. Tüm zamanların en özel korku serilerinden biri. 1976’da vizyona giren ve değindiği konu sebebiyle büyük yankı uyandıran ilk filmin ardından 1978 ve 1981’de iki devam filmi daha çekilen The Omen, devam filmlerinde ilk filmdeki başarısını sürdüremedi. 1991’de ayrıca aynı isimli bir televizyon filmi çekilse de bu film çoğu çevrelerce esas seriye dahil edilmez. Serinin en önemli simgelerinden olan, şeytanı işaret eden “666” sayısına ithafen 06.06.06 tarihinde ilk üçlemeden ayrı olarak filmin remake’i vizyona girdi. The Omen 666, 1976’daki ilk film kadar başarılı olmasa da vizyona girdiği tarih ve yaşattığı nostalji duygusuyla seriyi sevenler tarafından büyük ilgi gördü.

Remake filmden yaklaşık on sene sonra, The Omen serisi de benzeri pek çok kült film gibi televizyona geçiş yaptı. A&E kanalı tarafından on bölümlük mini seri olarak tasarlanan Damien, esas filmin kaldığı yerden yıllar sonrasını anlatıyor. Ayrıca Damien, filmden sahneler, fotoğraflar göstererek seyircinin bu bağı daha hızlı kurmasını sağlıyor. Damien’ın yönetmen koltuğunda Altın Küre ve BAFTA Ödülü adayı olan Shektar Kapur (Elizabeth) yer alıyor. Oyuncu kadrosunda ise; Bradley James (Merlin, Homeland), Barbara Hershey (Once Upon a Time), Omid Abtahi (Better Call Saul) ve Meganlyn Echikunwoke (House of Lies) gibi isimler var.

Serinin konusuna kısaca değinmek gerekirse; Amerikalı bir diplomat olan Robert Thorn, daha önce düşük yapmış ve yeni doğurduğu bebeğini doğum anında kaybeden karısı Kathryn’e bu gerçeği söylemek yerine rahip aracılığıyla aynı gün doğan annesini kaybetmiş bir çocuğu sahiplenir. Karısından gerçeği saklayarak Damien adını verdikleri çocuğu yıllarca kendi oğulları gibi büyütürler. Damien beş yaşına geldiğinde ise çevresinde gelişen enteresan ölümler, rahibin söyledikleri, Damien’ın davranışları Robert Thorn’un bu durumu araştırmasını ve acı gerçeği öğrenmesiyle sonuçlanır; Damien sıradan bir çocuk değildir, yıllardır beklenen şeytani güçlerle ilişkisi olan ve dünyanın sonunu, kıyameti, getirecek kişidir.

TV serisi de ara ara çevresinde garip olaylar yaşanmasına rağmen bu durumun nedenini bir türlü kavrayamayan ve artık bir yetişkin olan Damien’ın bu felaketlerin doruk noktasına çıkması sürecinde yaşadıklarını anlatıyor. Dizi, orijinal filmden farklı pek bir şey vaat etmese de ortalama üstü oyunculukları, esas seriye yapılan göndermeler ve bir mini seri olması sebebiyle The Omen sevenler için görülmesi gereken bir yapım.