10.07.2016

Yönetmen Koltuğu: Darren Aronofsky

Filmleriyle seyircilerin kafasını karıştırmayı seven bir yönetmen Aronofsky. Harward’da aksiyon ve animasyon bölümünü bitiren yönetmen, düşük bütçeli filmi Pi ile büyük başarı elde eder. Sundance Film Festivali’nden yönetmenlik ödülüyle dönen Aronofsky, sonraki filmlerinde “kışkırtıcı” ya da “rahatsız edici” yapımlarıyla göze çarpar.

Aronofsky, Oscar’a aday olan dört performansın yönetmenliğini yapmıştır: Ellen Burstyn (Requiem For A Dream), Mickey Rourke (The Wrestler), Marisa Tomei (The Wrestler) ve Natalie Portman (Black Swan). Natalie Portman, “En İyi Kadın Oyuncu” Oscar’ını kazanmıştır.

Her filmiyle merak uyandıran Aronofsky, son yapımı “Nuh: Büyük Tufan” ile kendisini takip edenleri hayal kırıklığına uğratsa da yeni filmi merakla beklenmektedir yine de.

 

Pi (1998)

Pi, Darren Aronofsky’nin adını sinema dünyasında duyurmasını sağlayan ilk film. Başrollerinde Sean Gullette ve Mark Margolis’in yer aldığı film, 60 bin dolar gibi bir paraya mal olmuş ve gişede 3 milyon dolar hasılat yaparak belki de Aronofsky’nin önünün açılmasına yardımcı olmuştur. İçinde matematik, bilim, felsefe, din gibi alanlardan bir dünya öge taşıyan, hepsinin harmanlandığı ve de izlemesi hiç de kolay olmayan, farklı bir film Pi. Aronofsky’e Sundance Film Festivali’nde yönetmenlik ödülünü kazandırmıştır.