07.06.2016

Mevlana’nın Hayatı Franzoni Filminde

David-Franzoni

Mevlana Filmi Sinemadaki Klişe Müslüman Tipini Değiştirecek

Oscar sahibi senarist David Franzoni, 13. yüzyıl şairi Mevlana Celaleddin Rumi’nin biyografi filminde çalışmayı kabul etti.

Gladyatör filminin ünlü senaristi Franzoni ve filmin yapımcısı Stephen Joel Brown, bu filmle Batı sinemasındaki klişe Müslüman portresini değiştirmek istediklerini aktardılar. İkili geçen hafta İstanbul ve Konya’da Mevlana ile ilgili araştırmalar yaptı. Franzoni Mevlana için: “O Shakespeare gibi, olağanüstü yetenekli ve etkileri günümüzde hâlâ sürüyor. Bu tür insanlar her zaman keşfetmeye değer. Bu bizim için çok heyecan verici ve bir o kadar da zorlayıcı bir proje. Mevlana Amerika’da çok popüler ve bence bu ona bir yüz ve hikaye katıyor. Biz aynı anda hem bir karakter oluşturmak, hem de bir karakteri diriltmek için çabalıyoruz. Çünkü; zamanın gölgesinde birçok şey kayboluyor ve bazıları idealize ediliyor sonrasında ise kutsallaştırılıyor. Biz kutsal hakkında yazamayız’’ şeklinde konuştu. Projede Mevlana rolünde Leonardo DiCaprio, Şems rolünde ise Robert Downey Jr’ı görmek istediklerini fakat kadroyu oluşturmak için henüz çok erken olduğunu belirten Franzoni ve Brown, filmi yapmak istemelerinin asıl sebebinin Mevlana’nın hayatını onun şiirlerini çok seven milenyum jenerasyonuna tanıtmak olduğunu da eklediler.

Film Mevlana’nın öğretileriyle beraber Mevlana ve Şems’in karşılaşmalarını ve Kimya Hatun’un önemini merkeze alacak. Yazarlar Şems’in karakterini kötü adam olarak görmemekle beraber onu Mevlana’nın öğretilerine ve ailesine olan dikkatini dağıtan kaotik etki olarak görüyorlar. Yapımcılar ve yazarlar tarihteki iki önemli kilit figürün entelektüel bilek güreşinin ilgi uyandıran bir seyirlik yaratmasını umuyor.

Haber: Gülçin Kaynak
Kaynak: The Guardian