07.05.2016

Dizi: Baskets

2016’nın ilk ayında izleyici ile buluşan Baskets, temeline trajikomik olayı ve kişileri oturtan bir FX dizisi. En cezbedici tarafı ise konusundan ziyade yaratıcı ekibin görkemi. Dizinin aynı zamanda başrolü de olan Zach Galifianakis‘in (Bored to Death, Hangover) yanı sıra Amerika’nın en iyi komedyenlerinden Louis CK ve Portlandia’nın arkasındaki isim Jonathan Krisel de Baskets’in ekibinde.

Chip Baskets (Galifianakis) adında birinin hayatını konu alan dizi, hayali dünyaca ünlü bir palyaço olabilmek olan ve Paris’te okuduğu prestijli palyaço okulunda dikiş tutturamayan Chip’in evine, Bakersfield’a dönüp rodeo palyaçosu olma sürecini anlatıyor. Trajikomik olmasının yanında aynı zamanda fazlaca depresif ilerleyen Baskets, adeta bir “ağlayan palyaço” hikayesi.

İlk sezonunu bitirmeye yaklaşan dizi bir komedi klasiği olacakmış gibi durmasa da kendine has bir izleyici kitlesi oluşturmaya başladı. Yaratıcılarının yanı sıra oyunculukların üst düzey olması da bunda önemli bir etken. Martha Kelly‘nin canlandırdığı Martha karakteri kendine haslığı ve tahmin edilemez tepkileriyle diziyi bir üst seviyeye taşıyan harika bir yan karakter. Chip Baskets’in annesini canlandıran Louie Anderson ise çocukluğumuza damgasını vurmuş Life with Louie çizgi dizisindeki Louie’nin ta kendisi. Anderson da bu sefer bambaşka bir karakterle karşımıza çıkarak izleyicide şok edici bir etki bırakıyor ve rolün altından kalkıyor.

FX’ten ikinci sezon onayını alan Baskets, her geçen bölüm üzerine koyarak ilerliyor. Karakterler oturdukça ve Zach – Louis – Krisel üçlüsü birbirine alıştıkça da ilerlemeye devam etmesi kaçınılmaz. Alışılagelmiş komedinin dışındaki bu yapımı umarım uzun süre izleyebiliriz.