07.05.2016

Dizi: Code Black

Ryan McGarry’nin hazırladığı Code Black isimli belgeselden esinlenerek yazılmış olan yeni bir doktorlar draması Code Black.

Şimdilik çok yüksek reytingler getirmese de, hem kadrosu hem de gerçeğe oldukça yakın acil servis görüntüleri ile, izleyenlerin ilgisini çekiyor. CBS’de yayınlanan dizinin kadrosunda Marcia Gay Harden (Dr. Leanne “Daddy” Rorish) , Raza Jaffrey (Dr. Neal Hudson), Bonnie Somerville ( Christa Lorenson) , Melanie Chandra (Malaya Pineda) , Harry Ford (Angus Leighton) , Benjamin Hollingsworth (Mario Savetti) Luis Guzmán (Jesse “Momma” SalanderWilliam Allen Young  (Dr. Rollie Guthrie) ve Kevin Dunn (Dr. Mark Taylor) rol alıyor .

Karşımızda Dr. House kadar steril bir dizi yok. Vakalar, sakin ve sarkastik bir ortamda bir beyaz tahta üzerinde çözülmüyor. Aksine kaza ve yaralanmalar sonucu  gelen insanların, acil servise alınması ile süregelen kanlı, ölümlü bir kaos ortamı  söz konusu. Stres ve adrenalin dozu yüksek dizinin çekimleri de oldukça hareketli, karışık ve hastaların sedyeleri arasında sürekli gelip gidiyor kamera… Karakterlerin kişisel yaşamını parça bölük veren, asıl fokusunu acil servis ve travma merkezi olarak belirlemiş dizi, sezonlar boyu süren ER dizisine yakın bir drama dozunu tutturmuş durumda…

Marcia Gay Harden, eşi ve çocuğunu bir araba kazasında kaybetmiş, dört elle işine sarılmış, çok ehil ve müşfik bir doktor portresi çizerken; yakışıklı  Raza Jaffrey, Dr. Neal Hudson rolünde idealist başarılı, doktor olan babasından uzakta çalışmak için İngiltere’den Amerika’ya gelip yerleşmiş yine kişisel hikâyesini yavaş yavaş öğrendiğimiz bir rolde…

Bonnie Somerville diğer internlerden daha yaşlı olması ve mesleğe geç başlaması ile dikkat çekiyor. Burada da kişisel bir trajedi var. Çocuğunu beyin tümorü nedeni ile kaybetmiş bir anne rolünde izlediğimiz Christa Lorenson karakteri, olgun ve hastalarla iletişim kurabilen ve kolaylıkla panik olmayan bir kişilik.
Melanie Chandra yine genç doktorlardan, lezbiyen ve idealist  Malaya Pineda olarak dizide yer alıyor.
Harry Ford, babası hastane yönetiminde yer alan genç ve sempatik bir doktoru oynarken, Benjamin Hollingsworth çok kolay dost edinemeyen ve insanlara zor güvenen sorunlu bir doktor portresine hayat veriyor. Luis Guzmán tecrübeli hastabakıcı rolünde, tüm genç doktorları adeta bir anne ördek gibi kanatlarının altında tutarken, bu kaotik ortamın en ortasında duran karakter oluyor.

Bu karakterleri tanımak için izleyiciye zaman tanımayan dizi, adı üstünde ‘siyah kod’ alarmına geçmiş bir Acil Servis ortamında gelen acil vakalar ve onların etrafındaki doktor kadrosunun hayatlarının iç içe geçtiği oldukça hızlı bir senaryo örgülemesine sahip. Hızlı ve kaotik dizilerden hoşlanmıyorsanız Code Black kesinlikle sizin diziniz değil. Fakat 9. bölümü geride bıraktığımız bu günlerde, dizinin dramasal kalitesi her bölümde biraz daha yükseliyor. medikal dramaları seven Amerikan izleyicisinin diziye ilgi göstermeye başladığı da bir gerçek. Özellikle başrolünde Marcia Gay Harden gibi Oscar ödüllü bir oyuncunun yer alması da, dizideki oyunculuk çıtasını yükselten bir faktör.

On ikinci sezonunu süren, biraz da tavsamış ve bol bol pembe aşk  içeren ‘Grey’s Anatomy’ dışında, gerçeklik dozu yüksek, karakter betimlemeleri sağlam bir dizi arayanlar için Code Black izlenesi bir dizi olacaktır. Avukat ve polis dizilerinin başarılı kanalı CBS için de, reytingi yüksek bir medikal dramaya sahip olmak önemli olsa gerek ki, dizinin izleyici sayısı arttıkça, yeni bölümlerin siparişinin verildiği haberleri geliyor. Şimdilik haftada 7.5 – 8 milyon izleyiciyi ekran karşısına çekmeyi başaran Code Black, özellikle 9. ve son bölümü ile izleyenlerden takdir aldı. Los Angeles şehrinin, bütçesi kısıtlı, olanakları kısıtlı, hastası, draması bol Angels Memorial hastanesinin Acil Servisinde geçen dizide Marcia Gay Harden pırıl pırıl parlıyor. Belki tek sezon belki çok sezon oynayacak olan, kaderi reytinglere bağlı Code Black, kesinlikle 2015 sonbahar sezonunun ilgiyi hak eden dizilerinden…