07.05.2016

Heroes Reborn’dan İlk İzlenimler

2006 – 2010 yılları arasında Amerikan NBC kanalında yayınlanan ve daha pilot bölümüyle reytingler alt üst ederek büyük ilgi uyandıran dizi Heroes; ilginç karakterleri, karanlık atmosferi, merak uyandıran sembolü ve diziye ek olarak yayınlanan çizgi romanlarıyla dünya çapında izleyici kitlesi oluştursa da devam eden sezonlarda senaryodaki boşluklar ve tıkanmalar nedeniyle dördüncü sezonu sonunda iptal edilmişti. Eski film, dizilerin yeniden televizyona uyarlanmasının moda olduğu günümüzde NBC de bu modadan geri kalmadı ve seriyi Heroes Reborn adıyla geri döndürdü.

Heroes Reborn, Heroes’un devamı niteliğinde olsa da oyuncu kadrosu neredeyse tamamen farklı. Eski kadrodan Hiro Nakamura’nın görüleceği dizide ayrıca Noah Bennet rolüyle Jack Coleman’ın yine başrolünde. Bunlara ek olarak Zachary Levi, Henry Zebrowski gibi isimler de diziye dahil olan yeni isimlerden. On üç bölümlük bir mini dizi olarak planlanan Heroes Reborn, varlıklarını kanıtlamaya çalışan Evolarla (özel güçlere sahip insanlar) onları bir canavar olarak gören insanların savaşını anlatıyor. Evoların özgürce kimliklerini açıklayabildiği bir dünyada Odessa, Texas’daki birçok ölümle sonuçlanan terör olayı Evoları tekrar düşman pozisyonuna getiriyor. Kimin iyi kimin kötü olduğunu bilmeden var olmaya çalışan Evolar, Renautas adlı şirketin Evo tespitini sağlayan GPS sistemi geliştirmesiyle iyice köşeye sıkışıyor.

Heroes – Heroes Reborn arasında geçen sürede neler yaşandığını (Claire Bennet’a nolduğu, Shadow adlı Evonun yaşadıkları, terör olayının arka planı) anlatan found footage tekniğiyle çekilen Heroes Reborn: Dark Matters isminde mini dijital diziyle aradaki boşluğu kapatmamıza yardımcı olunuyor. Ne Dark Matters ne de Heroes Reborn, Heroes’un ilk sezonundaki atmosfere sahip olmasa ve o derece merak uyandırmasa da iptal edildiği için yarım kalan hikâyenin düzgün bir final yapmasını sağlıyor. Mini dizi olması, NBC ve yapımcıların da amacının bu olduğuna işaret.