07.05.2016

DİZİ: Kampen Om Tungtvannet

Tarihi savaş konulu dizilerin en çok ele aldığı konu şüphesiz İkinci Dünya Savaşı. Savaşın küreselliği ve devamında ortaya çıkardığı sonuçlar, gerçek ya da kurgu hikâyelerin bitmemesini sağlıyor.  Tabii bu bolluk yanında her zaman niteliği de getirmiyor. Objektiflikten uzak, anlatan tarafı kahramanlaştıran birçok İkinci Dünya Savaşı konulu yapım var. Norveç yapımı mini dizi Kampen Om Tungtvannet (The Saboteurs) ise kesinlikle bunlardan biri değil.

The Saboteurs, Norveç yapımı bir dizi gibi gözükse de aslında işin arkasında dört ülke var. Çekimlerin İngiltere, Almanya, Norveç ve Danimarka’yı kapsamasının yanı sıra dört farklı dille yayın yapıyor. Yalnızca bölüm başı kırk dakikadan altı bölüm süren dizinin maliyeti ise yaklaşık otuzbeş milyon dolar. Bu sayı, dizinin ne kadar ciddi bir iş olduğunu tek başına gösteriyor. Bütçesinin dışında her ülke için özenle oluşturulmuş kostümleri, görselliği ve müzikleriyle geçtiği dönemi seyirciye kusursuz aktarıyor.

Kampen Om Tungtvannet “Ağır Su Savaşı” demek. Dizinin konusu da bunun üzerine kurulu zaten. İkinci Dünya Savaşı başlarında Nazi Almanya’sı güç kaybetmektedir. Çözümü bir atom bombası üretmekte bulan Naziler, bu projenin başına da Nobel Ödüllü fizikçi Werner Heisenberg’i getirdi. Heisenberg, atom bombası için ağır su gerekliliğini açıkladı. Almanya Norveç’te üretilen ağır su için 1940’ta bölgeyi işgal etti. İşgal sırasında Norveç’ten kaçanlar ise İskoçya’da İngilizlerin komutanlığında eğitimlerine devam etti ve birlik olup Almanların atom bombası projesini gerçekleştirmesini önlemek için sabotaj hazırlığına başladı. İşte dizi bu iki cepheye eşit mesafede duran bir anlatımla bize bu olayı yansıtıyor.

Genellikle savaş esnasındaki Alman-Yahudi hikâyelerine alıştığımız İkinci Dünya Savaşı’nın bambaşka bir yüzünü gösteren Kampen Om Tungtvannet, bütçesinin karşılığını veren bir yapım. Olayı iki hatta daha fazla cepheden anlatmasına rağmen objektif duruşu ve aslında kimsenin tamamı ile masum olmadığını göstermesi dizinin puanını artırıyor. Kampen Om Tungtvannet fazla gündeme gelmese de senenin en iyi dizilerinden.