04.06.2016

DİZİ: The Last Man On Earth

.

Dünyadaki yaşamın ya da insanlığın sonunu getiren felaket filmleri ve dizilerinin revaçta olduğu bir dönemdeyiz. Özellikle filmlerde bu konudan yola çıkılarak yapılan kara komedi örnekleri de gittikçe çoğaldı. Hatta dizilere de sıçramaya başladı. The Last Man On Earth, bunların arasında en ses getirenlerinden.

Fox kanalının Mart 2015’te yayınlamaya başladığı dizi, nedeni bilinmeyen bir sebepten insanlığın soyunun tükenme eşiğine gelmesi ve kendini hayatta kalan tek insan sanan Phil Miller’ı konu alıyor. Dizinin yaratıcısı ve başrolünde Saturday Night Live ve Nebraska’dan yakından tanıdığımız Will Forte var. Ünlü aktörün yanı sıra January Jones (Mad Men), Mel Rodriguez ve Kristen Schaal dizinin diğer ana parçaları.

Tabii hayatta tek kalan insan Phil Miller değil, öyle olsa daha ilginç de olabilirdi belki, Phil’in yaşayan diğer insanları bulması ve onlarla olan ilişkisi dizinin temel konularından biri. Aslında Phil, hayatta kalan tek insan olmayı pek de sorun etmeyecek karaktere sahip biri, hatta pilot bölümü de bunun üzerine kurulu, ama tek sıkıntısı önleyemediği karşı cins arzusu. Dişi konu mankenlerine kur yapan Phil, gün geçtikçe yalnız olmadığını fark ediyor ve tanıştığı kadınları tavlamak için türlü yalanlar söylüyor, hatta evlenmeyi bile göze alıyor. İlk sezonun genelinde senaristler konu her sıkıştığında yeni bir karakter sokarak diziyi renklendirmeyi seçmişler ve başarılı da olmuşlar fakat bu böyle devam ederse izleyici için ne kadar daha eğlenceli olur büyük soru işareti…

Diziyi özgün kılan en önemli faktör ise küçük ayrıntıları. Phil’in evine getirdiği dünyaca ünlü tablolar, yaptığı tekila havuzu, evdeki büyük havuzu tuvalet olarak kullanması gibi hareketleri izleyiciye “Ben tek kalsaydım n’apardım?” sorusunu sorduruyor ve empati kurduruyor. Eleştirilecek tarafı ise bölümler ilerledikçe bu ayrıntıları daha az görmemiz ve dizinin git gide kadın-erkek ilişkileri ve cinsellik üzerinden işlenmesi. Dizi ikinci sezon onayını aldı ama senaryodaki bu tekdüzelik devam ederse üçüncü sezonu görmesi pek de mümkün değil.

The Last Man on Earth, gülmekten kıran bir komedi dizisi değil ama izlerken aralarda gözüken küçük ayrıntıları ve Phil’in şanssızlığıyla yüzlerde tebessüm oluşturuyor. Özgün komedi arayanlar için tavsiye edilir.