07.05.2016

Dizi: Rick and Morty

Yetişkin için çizgi diziler (adult swim) Amerika’da gitgide örneği çoğalan bir tür. 90’larda The Simpsons ile başlayan akım, devamında South Park, Futurama, The Family Guy vb. yapımlarla birlikte yükseldi. Komedi dizilerinde daha çok karakter ya da durum komedisinin öne çıkmasıyla absürt komedi kendine daha çok animasyon dizilerinde yer bulmaya başladı. Senaryoda herhangi bir mantık ya da devamlılık zorunluluğu olmayan bu ortam, izleyicinin karakterlerle bir bağ kurması, hikâyenin gelişimi gibi konulara takılmadan tek bir amaca hizmet ediyor; güldürmek. Rick and Morty de daha çok yeni olmasına rağmen bu formülü en iyi uygulayan yapımların başında geliyor.

Rick and Morty, 2013’te başlayan ve şu an ikinci sezon bölümleri devam eden bir çizgi dizi. Yapımcı koltuğundaysa aynı zamanda Community’nin de yapımcısı olan Dan Harmon var. Yani Community’i severek izleyen birine Rick and Morty’i rahatça önerebiliriz. Alkolik, sorunlu dahi bilim adamı Rick ve saf torunu Morty’nin yaşadıkları etrafında dönen dizi kara mizah, bilim kurgu ve absürt komediyi aynı potada eritiyor. Hikâye, karakter, mekân ve zaman gibi kavramlarda da tek sınırın dizinin yaratıcılarının hayal gücü olması işleri daha da kolaylaştırıyor. Rick and Morty’i adult swim yapan temel etken cinsellik ya da argo kullanımı değil. Dizinin popüler kültürün ürünü çoğu film, dizi ve kavrama değinmesi ya da parodisini yapması onun değerini arttırsa da popüler kültürden bir haber seyirci için de izlenebilirliğini azaltıyor. Bir nevi izleyiciye mülakat yapıyor.

Dizinin her bölüm etkilendiği ya da esinlendiği birçok eser olsa da tepeye Back to the Future’ı koymak gerekir. Çılgın bilim adamı ve ona güvenen iyi niyetli genç benzerliğinin yanı sıra Rick – Dr. Emmett Brown’ın fiziksel yakınlığı ve Morty – Marty kelime oyunu da bunu destekliyor. Fakat Rick and Morty bu benzerliği bir başlangıç olarak kullanıp devamında başka birçok popüler bilimkurgu eserine saygı duruşu sergiliyor. Dizideki birkaç bölümün ismi buna verilebilecek en net örnek, M. Night Shaym-Aliens!, Close Rick-counters of the Rick Kind, Total Rickall.

Rick and Morty, insanın sınırsız hayal gücünün en aktif kullanım örneklerinden biri. Manyaklık seviyesinde bir olay akışının içine kara mizah, popüler kültür ve bir çizgi diziden beklenmeyecek yoğunlukta tespitler sığdıran dizi daha ikinci sezonunda olmasına rağmen kendine özel bir izleyici kitlesi oluşturdu. Siz de izlemeyen kesimdenseniz fazla bekletmeden bu eşsiz deneyime ortak olun derim. İyi seyirler…