07.05.2016

DİZİ: The Knick

Ortalama sekiz-on iki bölümlü ince ince, ustalıkla işlenen dizilerin artmasıyla sinema sektöründen dizilere geçiş artmaya başladı. Artık birçok yönetmen ve oyuncu televizyon projelerinde yer alıyor ya da o hazırlık içinde. The Knick de bu geçişten faydalanan, son yılların en güçlü yapımlarından. Ocean’s serisi, Traffic, Sex Lies and Videotape gibi filmlerin arkasındaki isim Steven Soderbergh’in yönetmenliği ve yapımcılığını yaptığı dizinin başrolünde de bir başka Hollywood yıldızı Clive Owen var.

Cinemax dizisi olan The Knick, 1900’lerin New York’unda tıbbın hastalıklara ve ölümlere çözüm olamadığı bir dönemi anlatıyor. Dr. John W. Thackery’i (Owen) merkezine alan dizi, tıpta yeni buluşlar ve bunların uygulanışını anlatırken bir yandan da dönemin toplumsal yapısını ve sorunlarını yansıtıyor. Irkçılık, din-bilim çıkmazı, kişisel çıkarlar, mafya, salgın hastalıklar, bağnazlık, kadının toplumdaki yeri… The Knick’i özel kılan en önemli sebep de bu objektif eleştirel yaklaşımı. Bir diğeriyse döneme uygun aktarılan gerçekçi operasyon sahneleri. Bazen izlerken bir şey yemenizi dahi engelleyebilecek derecedeki ameliyatlar fazla iddialı. Ayrıca, şimdi neredeyse demode gelen otomatik aspiratör, x-ray gibi cihazların buluşunu göstererek izleyicinin diziye daha kolay adapte olmasını sağlıyor.

The Knick birebir yaşanmış olayları anlatmasa da esinlendiği ve gerçeğe dayanan birçok noktası var. Dr. Thackery karakteri oluşturulurken 1852-1922 tarihleri arasında yaşamış, tüm cerrahların babası olarak atfedilen William Stewart Halsted’den esinlenilmiş. Thackery’nin de Halsted gibi birçok icat yapması ve kokaini tıpta kullanması, aynı zamanda da bağımlısı olması temel ortak noktaları. Dizideki bir diğer Doktor Algernon Edwars ise 20. Yüzyılın başlarında yaşamış Afro-Amerikan cerrah Louis T. Wright’tan yola çıkılarak oluşturulmuş bir karakter. Dr. Edwards’ın fiziksel görünümü ve kıyafetlerindeyse 20. yüzyılda Siyah protesto hareketinin temsilcilerinden olan W.E.B. Du Bois’nun etkisi var. Ameliyat sahneleri, icatlar ve tıbbi terimlerde de Tıp Tarihi uzmanı Dr. Stanley B. Burns’ün tavsiyelerine başvurulmuş.

Soderbergh’in hareketli çekimleri, dönemi yansıtan sinematografisi ve Cliff Martinez’in atmosferi bambaşka seviyeye çeken aykırı mekanik müzikleriyle oldukça başarılı bir dönem dizisi The Knick. Toplumsal eleştirileriyle ülkemizin mevcut durumuyla da epey paralellik gösteriyor. O yüzden ikinci sezonu ekimde gelecek diziyi izlemek için belki de en doğru zaman şimdi. İyi seyirler…