05.06.2016

Duncan Jones’tan Yeni Bilimkurgu

Duncan-Jones-Moon

Bu aralar video oyunu uyarlaması Warcraft’la adından söz ettiren Duncan Jones, Warcraft’tan çok önce eleştirmenlerden bol övgü alan ve Sam Rockwell’in muhteşem bir performans sergilediği Moon’la sinemaseverleri mest etmişti. Ardından gelen orta ölçekli bilimkurgu Source Code’un ardından Warcraft’ın fantastik dünyasına yönelen Jones, bir sonraki bilimkurgu-gerilim filminin “Mute” olacağını epeydir dile getirmekteydi.

Duncan Jones Moon ile aynı evrende geçecek olan Mute’un bir sonraki projesi olacağını açıkladı.

Jones, Moon üçlemesinin son filmiyle ilgili de açıklamalarda bulundu. İlginç olan, senaryonun Source Code’dan bile önce yazılmış olması. Jones üçlemenin son filminin senaryosunun hazır olduğunu, filmi aslında Source Code’un hemen ardından çekmeye çalıştığını, senaryonun kadın karakter odaklı olduğunu, filmi yapmak istediği 4-5 yıl öncesinde ise bir kadın karakterin ön planda olduğu bilimkurgu çekmeye çalışmanın gerçekten zor olduğunu, bugünlerdeyse bunu yapmanın daha kolay olacağını, zira insanların kadın karakter odaklı filmlerin çekilmesine daha istekli olduklarını ve bu yüzden de bu filmi çekmek için doğru zamanın geldiğini, bununla birlikte önce Mute’u tamamlayacağını ve üçlemenin bu son filmini de çok yakında çekmeyi umduğunu söyledi.

Mute’a dönersek, Jones bu yılın sonlarına doğru çekimlere başlamayı planlıyor. Kadroda Alexander Skarsgard, Paul Rudd ve Sam Rockwell yer alacak. Skarsgard geleceğin Berlin’inde kayıp ortağıyla ilgili gizemi çözmeye çalışan dilsiz bir barmeni canlandıracak. Jones 2012 yılında verdiği bir röportajda Mute’un Blade Runner geleneğinden geldiğini ve gelecekte geçen bir kara film olacağını da söylemişti.

Haber: Tuğba Nur Yıldırım
Kaynak: denofgeek